Početna > Blog
Blog Srbija

Goran Vasin: O pravašima i pravaškoj ideologiji (prvi deo)

Stranka prava, Pravaši, čiji je osnivač bio dr Ante Starčević sinonim su za politiku hrvatskog istorijskog i državnog prava, sa ključnom sastavnicom nepriznavanja i potpunog negiranja postojanja Srba u Hrvatskoj i Slavoniji.
Foto: Gradske info

Ovakva politika koju će formulisati i uobličiti Starčević, nastaviće njegovi naslednici u samoj stranci i njenim mnogobrojnim frakcijama, ali po svojoj suštini ova politika imaće mnogo širi okvir i podršku u funkcionisanju hrvatskih političkih elita u dužem periodu.

Sam Ante Starčević bio je rodom iz okoline Gospića, a školovao se u Zagrebu (gde je studirao filozofiju i teologiju), i Pešti (gde je doktorirao).

Vrlo brzo je postao aktivan u Ilirskom pokretu, pa je objavljivao neke od svoje od svojih tekstova u Gajevoj Danici. Posle Bečkog književnog dogovora 1850, postaje vrlo brzo ogorčeni kritičar, i prvi put otvoreno i nekritički piše protiv Srba.

Dodajmo tome podatak da je 1851, tražio mesto profesora na Beogradskom Liceju, a kada je odbijen 1852, počinje polemiku sa tzv Srbima, napadajući beogradske novine besprizorno, tako da je sam Gaj bio prinuđen da uputi izvinjenje.

Mnogo perfidnijem i iskusnijem Ljudevitu Gaju, koji je nastupao na sličnim načelima istorijskog prava, ovakav nastup Starčevića u tom momentu nije odgovarao.

Na zasedanju Hrvatskog sabora 1861, počinje sa zagovaranjem svoje verzije ideje hrvatskog državnog i istorijskog prava, nedeljivosti hrvatskih zemalja i pravom Hrvata na samoodređenje.

Njegova načelni plan je bio prekid saradnje sa Peštom i Bečom i samostalna Hrvatska.

Tokom zasedanja Hrvatskog sabora 1865, prekida saradnju sa Štrosmajerom i Mažuranićem, jasno i glasno napadajući ideje Srba u Hrvatskoj.

U tom momentu učeni biskup Josip Juraj Štrosmajer je u daleko širem opsegu pokušavao da u krugovima bečkih i peštanskih elita, nađe povoljnije rešenje za hrvatsko pitanje, pa mu ovakvi ishitreni i glasni nastupi dr Starčevića nisu imponovali.

Sam Štrosmajer ostao je nepokolebljivi pristalica ideje hrvatskog državnog i istorijskog prava, što se kasnije nebrojeno puta dokazalo, pored deklarativnog jugoslovenstva koje će koristiti kao političku platformu u pregovorima sa knezom Mihailom 1865-1866.

Vrlo slično radio je i Ivan Mažuranić, kasniji ban, čija školska politika će biti posebno teška i problematična za pokušaje rešavanja crkveno-školske autonomije Srba u Hrvatskoj i Slavoniji.

Starčević će u narednim godinama kivno pisati i o Štrosmajeru, Mažuraniću i Gaju…

Ipak njegove reči, postepeno su ulazile na hrvatsku politički scenu i decenije pravaške politike daće svoje konkretne rezultate, posebno u narativu da su Srbi niži narod, da je sam naziv Srbi potekao od latinskog naziva na roba, da su Srbi ustvari potekli od Tribala, da su skloni svakovrsnim zločinima, a ovakve reči samo su podgrevale mržnju hrvatskih širih slojeva i najposle elita prema Srbima u Hrvatskoj.

U svojim tekstovima Ime Serb (1867) i Pasmina slavnoserbska u Hrvatskoj (1878), koji obiluju rasističkim i šovinističkim tvrdnjama na račun Srba, uobličio je ideologiju koja je pozivala na obračun sa Srbima, negirala njihovo postojanje, i u manjoj ili većoj meri optuživala Srbe za sve probleme koji su snašli Hrvate.

Na sličan način karakterisao je i Jevereje. Rečenice kao što su Narod hervatski neće terpiti, da ta sužanjska pasmina oskvernjuje svetu zemlju Hervatah…

Židovi su manje škodljivi nego Slavosrbi. Jer Židovi gledaju samo za se i za svoje… a Slavosrbi su uvek samo za zlo: ako ne mogu sebi pribaviti korist, oni gledaju da naškode dobroj ili pravednoj stvari, ili onim koji su za nju…delić su epiteta i tvrdnji koje je iznosio Starčević.

Žestok polemičar, beskompromisan borac za hrvatsku političku misao, ostavio je mnogo dublji trag u politici državnog i istorijskog prava, a njegove tvrdnje da Srbi ne postoje, da su oni pravoslavni Hrvati, da Hrvatska država treba da zauzme Bosnu i Hercegovinu i sve prostore do Timoka, postaće okosnica politike koja će nekoliko decenija kasnije dovesti do Genocida nad Srbima u NDH…

Nastaviće se…

 

Autor: Prof. dr Goran Vasin

 

Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.

 

Prethodni autorski tekst Gorana Vasina možete pročitati ovde:

Goran Vasin: Vek obnove Srpske patrijaršije (drugi deo)

Preuzmite android aplikaciju.