Trinaesto izdanje filmskog festivala GoetheFEST, u organizaciji Goethe-Instituta, održava se u Novom Sadu od 17. do 20. oktobra. Na ovogodišnjem festivalu pod sloganom „Optimistično dezorijentisani“, u Kulturnom centru Novog Sada biće prikazano sedam uzbudljivih i žanrovski raznovrsnih, savremenih nemačkih filmova.
Novosadski program GoetheFEST-a će 17. oktobra u 19:30 časova otvoriti epski dramski film „15 godina“ Krisa Krausa, koji predstavlja moćnu i emotivnu priču o bivšoj pijanistkinji koja se suočava sa svojom nasilnom prošlošću, balansirajući između elemenata osvetničkog trilera i tragičnog portreta likova. U glavnoj ulozi je Hana Hercšprung, koja igra lik koji se bori između manične i depresivne prirode, svojom izvanrednom glumačkom sposobnošću daje energiju i dubinu priči. Film istražuje univerzalne teme kao što su osveta, milost i prihvatanje neizbežnog.
Dan kasnije, u petak 18. oktobra od 19 časova, na programu je „Jonja“ Anike Meke – divan, human film koji uspešno spaja društvenu relevantnost i zabavu. Meka se usuđuje da, kroz posmatrački i spor način pripovedanja, detaljno istraži ono što nas suštinski pokreće.
Iste večeri od 21h, posebna preporuka ide austrijsko-nemačkoj koprodukciji „Đavolje vreo“ rediteljskog dua Veronike Franc i Severina Fijale, koja je austrijski kandidat za 97. Oskar za najbolji međunarodni film. Film pruža jezovitu kritiku verskog dogmatizma, mračnu i dirljivu rekonstrukciju glasova prošlosti koji su ostali nečuveni i uzbudljiva metafizička istraživanja okova koji su putovali kroz vreme da bi opstali u današnjem društvu. Istorijski film sa radnjom smeštenom u mračni 18. vek ruralne Austrije, rađen je u analognoj tehnici 35 mm, transponuje atmosferu holandskog slikarstva i ima mnogo poveznica sa današnjim trenutkom.
Film „Franki Fajv Star“ Birgit Meler (19. oktobar, 19h) osvaja kamerom i sve vremenim pesmama, koje se, zajedno sa kostimom i scenografijom, savršeno uklapaju u sanjivu i blago eksperimentalnu estetiku filma. Pored Lene Urzendofski, koja fantastično dočarava višestrukost karaktera u samoj sebi, mora se istaknuti impresivnost cele glumačke postave.
„Iz sopstvene kože“ (19. oktobar, 21h) je fascinantan i jedinstven film koji istražuje pitanje identiteta, ljubavi i tela. Reditelj Aleks Šad vodi nas kroz intrigantni misaoni eksperiment – šta bi se dogodilo ako bismo mogli zameniti svoja tela s drugima? Film prati nekoliko likova koji se suočavaju sa izazovima menjanja ne samo identiteta, već i polova i seksualnih orijentacija. Uz minimalističke vizuelne efekte i duboko emotivne performanse, „Iz sopstvene kože“ preispituje granice onoga što nas čini onom što jesmo. Ovaj film vas neće ostaviti ravnodušnim, već će vas podstaći da preispitate sopstvene granice i percepcije.
U filmu „S one strane plave granice“ Sare Nojman, koji je na programu u nedelju 20. oktobra u 19h, pratimo priču o troje mladih junaka, čija bezbrižna mladost biva opterećena životom pod DDR režimom. Njihov pokušaj bekstva na otvorenom moru oslikava savremenu temu izbeglištva, podsećajući na to da su u istoriji postojali trenutci bega u slobodu. Film istražuje unutrašnje borbe i težnje za priznanjem, kao i paralele/suprotnosti između mladih tada i danas, koji se suočavaju sa različitim izazovima. Uz elemente nade i straha, smeja i brige, film pruža duboko emotivno putovanje kroz složene realnosti prošlosti, pozivajući vas da se povežete sa sopstvenim istorijama.
Novosadski program festivala u nedelju u 21h zatvara film „Mrtvi ugao“ renomirane nemačko-kurdske scenaristkinje i rediteljke Ajše Polat. Osetljiva, poetska drama o transgeneracijskim traumama, smeštena je u uzbudljivi politički misteriozni triler sa elementima socijalne drame, kroz koje su provučeni „found-footage“ i metarefleksija medija. Podeljen u tri poglavlja i snimljen u različitim medijskim formatima, film stvara napetu atmosferu koja vas svakim minutom sve dublje uvlači u kompleksnu mrežu zavere i paranoje. Film otvara i pitanja video nadzora i kontrole, kao i nestalih lica u Turskoj.
GoetheFEST održava se od 2012. godine i predstavlja presek savremene nemačke kinematografije. Program je tradicionalno okrenut nagrađivanim i najboljim ostvarenjima sa čuvenog Berlinalea, jednog od najznačajnijih svetskih festivala autorskog filma.
Preko 1.500 učesnika iz celog sveta na 32. Novosadskom maratonu
Preuzmite android aplikaciju.