Početna > Srbija
Srbija

Godišnjica prisajedinjenja Vojvodine Srbiji 1918. godine

Velika narodna skupština Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena Banata, Bačke i Baranje, u Novom Sadu, donela je 25. novembra 1918. odluku o prisajedinjenju Vojvodine Kraljevini Srbiji.
Foto: Wikimediacommons

Zasedanje skupštine održavano je u zdanju „Grand hotela Majer“, koji će docnije biti preimenovan u „Slobodu“.

Prisustvovalo je 757 poslanika izabranih u svim delovima Vojvodine.

Izbor je izvršen na osnovu Proglasa Srpskog narodnog odbora od 17. novembra.

Ideja je bila da svaki poslanik zastupa hiljadu građana. Tako se među poslanicima, našlo 578 Srba, 84 Bunjevca, 62 Slovaka, 21 Rusin, šestoro Nemaca, tri Šokca, dva Hrvata i jedan Mađar. Zanimljivo je da je među njima bilo i sedam osoba ženskog pola.

Ujedinjenje srpskog naroda sa obe strane Save i Dunava, bilo je sasvim izvesno najkrupnija tekovina pobede Srbije u Prvom svetskom ratu i otelotvorenje drevnog sna kojem su težile i za čije ostvarenje su se borile generacije Srba.

Svečano zasedanje skupštine otvorio je najstariji poslanik Jovan Hranilović, inače unijatski sveštenik, pisac i publicista.

Istaknute ličnosti Velike narodne skupštine, kao i prethodno Srpskog narodnog odbora, bili su Ignjat Pavlas i Jaša Tomić.

Dr Pavlas je bio ugledni advokat, poznat uopšte po društvenom aktivizmu i nacionalnom radu u interesu Srba u Novom Sadu.

On je predvodio zasedanje Velike narodne skupštine.

Poznati publicista, političar, Jakov Jaša Tomić, pročitao je tokom zasedanja odluke Skupštine kojima je proglašeno prisajedinjenje Vojvodine Kraljevini Srbiji.

Skupština je donela i odluke važne za neposredno funkcionisanje Vojvodine, poput obrazovanja privremenih organa uprave.

Na čelno mesto Narodne uprave za Banat, Bačku i Baranju, kao izvršno telo, dakle svojevrsnu vladu, izabran je dr Joca Lalošević. Dok je Slavko Miletić izabaran za predsedavajućeg Velikog narodnog saveta, odnosno Skupštine.

Poznato je da je Jaša Tomić skrenuo pažnju da se ne prihvate predlozi koji su dolazili iz Zagreba gde se insistiralo da takozvani prečanski krajevi, odnosno prostori dotadašnje Austrougarske, udruženo nastupe prema Beogradu.

Tomićevu argumentaciju Velika narodna skupština je prihvatila.

Jaša Tomić je tim povodom izjavio: „Mi najpre treba da obučemo srpsku košulju, jer nam je bliža, a tek onda da se zaodenemo jugoslovenskim ogrtačem“.

Naglasio je: „Srbija ovenčana slavom iz balkanskih i Prvog svetskog rata i nepriznata Država Slovenaca, Hrvata i Srba skrpljena od delova Austrougarske nikako ne mogu biti ravnopravni činioci ujedinjenja“.

„Od srca ćemo u Jugoslaviju, ali naš put tamo vodi samo preko Beograda. Ako ne nađemo u Jugoslaviji Srbiju i Crnu Goru nemamo u Jugoslaviji drugo tražiti“, dodao je.

Poslanici Velike narodne skupštine Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena Banata, Bačke i Baranje jednoglasno su 25. novembara 1918. glasali da se Vojvodina priključi Kraljevini Srbiji.

Prethodnog dana istovetna odluka doneta je u Rumi za područje Srema, pod rukovodstvom Žarka Miladinovića, na Velikom narodnom zboru.

Delegacija Sremaca prisustvovala je Velikoj narodnoj skupštini u Novom Sadu.

Vučić za BI-Bi-Si: Ponosan sam što sedim samo na srpskoj stolici

Preuzmite android aplikaciju.