Према подацима Привредне коморе Србије (ПКС) у нашој земљи се годишње произведе око 50 милиона литара ракије, од чега се 20 милиона литара произведе за личне потребе.
У Србији је регистровано око 730 произвођача жестоких алкохолних пића, а и извоз ракије на инострана тржишта годишње расте по стопи већој од 20 одсто.
Ракија се највише извози у Хрватску, БиХ, Црну Гору, Немачку и САД, али се листа тих дестинација шири, па је домаћа ракија почела да се пакује и за пут до Азербејџана, Литваније и Летоније, подсећају у „Инфостуду“.
Александар Богуновић, секретар Удружења за биљну прoизводњу и прехрамбену индустрију ПКС, казао је за тај сајт да постоји последњих година веће интересовање за отварање дестилерија, али да се углавном ради о људима који желе да ово раде као додатни посао, односно као хоби којим би да се баве на законом прописан начин.
„Усвајањем Закона о јаким алкохолним пићима знатно је поједностављена процедура регистрације произвођача, па се због те чињенице велики број оних који су претходно пекли ракију одлучио да региструје и послује на легалан начин. Годишње се оснује око 100 нових дестилерија, али се одређен број и брише из регистра. Највећи број су мали произвођачи, али чињеница је да број расте, као и производња ракије у Србији“ каже Богуновић.
NBS: Očekuje se da međugodišnja inflacija u novembru 2024. bude 5,7 odsto
Преузмите андроид апликацију.