Амбасадор САД у Србији Ентони Годфри изјавио је данас, на конференцији Синергија 21, да је Србија постигла успех у области дигитализације, е-Управе и тенолошког развоја.
Е-управа, клауд сервиси, регионални технолошки центар, поспешивање ИТ безбедности и рад на дигитализацији здравства и просвете резултати су, каже Годфри, људи који воде Србију и разумеју важност иновације и дигитализације за економски и одрживи напредак земље.
Годфри је, на отварању дводневне онлине конференције о иновацијама Синергија 21 „Дигитал хотспот“, чије је покровитељ компанија Мајкрософт, изразио задовољство што Србија и САД из године у годину јачају партнерство и што наша земља бележи велики напредак у домену дигитализације и технолошког развоја.
Он је навео да о доброј сарадњи две земље говоре америчке компаније као што су Мајкрософт, АБМ и НЦР, које отварају преставништва у Србији.
Поручио је да је неопходно да Србија има стабилне и предвидиве услове пословања, као и поуздан и безбедан оквир за ИТ, како би се економски и одрживи развој наше земље подигао на виши ниво.
„Америчке компаније сада у Србији и запошљавају око 20.000 радника, а добар део њихових улагања односи се на ИТ сектор“, казао је Годфри.
Такође, осврнуо се на успехе које је Србија остварила у домену дигитализације и оценио да је тај сектор умногоме допринео привредном расту наше земље.
Саветник премијерке Ненад Пауновић је на панел дискусији „Јачање утицаја ИТ бизниса у Србији: Перспектива кључних играча на тржишту“ истакао да влада посебно улаже у дигитализацију и технолошки развој земље, како би се створили модерни услови рада, а пословање приближило светским трендовима.
Пауновић је подсетио да је влада донела прва у региону Закон о дигиталној имовини, као и обезбедила порески подстицај за запошљавање повратника и странаца, како би мотивисала повратак софтверских инжењера и стручног кадра у нашу земљу.
Такође, навео је да је оформљен Иновациони фонд, а да ће се до краја године увести Стратегија развоја стартап екосистема.
Иницијатива Опен Балкан, казао је Пауновић, ће омогућити креирање међународних тимова и обезбедити размену радне снаге и искустава у домену иновација са земљама региона.
Пауновић је подсетио и да су у основним и средњим школама у Србији оформљена специјална ИТ одељења и најавио да се ради на пројекту „Био 4 кампус“, којим ће се спојити биомедицина и биотехнологија.
Захвалио је компанији Мајкрософт за успешну сарадњу са домаћим ИТ тимом и истакао да је у овој фирми ради више од 500 домаћих стручњака.
U Vojvodini sledi unapređivanje energetske efikasnosti 80 javnih objekata
Преузмите андроид апликацију.