Početna > Srbija
Srbija

Gde su idealna mesta u Srbiji za kamp turizam?

Pod šatorom se može prespavati u Kremni, uz cvrkut ptica i nebesku tišinu, a put se zatim može nastaviti ka jugu ili severu jer mnogi zaljubljenici za kampovanje obično biraju mesta pored mora, reka i jezera.
Foto: Unsplash/tlisbin

Pandemija virusa korona je promenila način života i ponovo pokazala značaj prirode, koji smo, u ubrzanoj svakodnevici, sve više zaboravljali. To se ne vidi samo u sve većoj kupovini vikendica već i u naglo povećanom interesovanju za kampovanje.

Usledio je porast proizvodnje kamp prikolica i auto-kampova, kombija koji podsećaju na garsonjere na točkovima. Njihova je cena od 70.000 evra pa naviše, a kako su nam rekli naši sagovornici, dobri poznavaoci kamping-turizma, Evropljani se sve više odlučuju za kupovinu kuće na točkovima, čak i po cenu da prodaju stan i kupe ova vozila kojima obilaze turističke destinacije, najčešće na obalama Mediterana.

Nisu samo penzioneri klijenti već i stručnjaci u IT sektoru, koji su brzo shvatili da svoj posao programiranja, veb-dizajniranja i sličnog mogu da obavljaju i iz dobro opremljenog kampera negde na potezu od Soluna do Peloponeza, južne Italije i Francuske, pa i Turske. U Sloveniji dve firme proizvode auto-kampere, a poznavaoci tržišnih prilika tvrde da kupci u proseku čekaju dve godine na isporuku, zbog velike potražnje.

Gde smo mi u ovoj priči? Još u povoju, ali naši poznavaoci kamp turizma vide šansu Srbije pre svega u činjenici da smo tranzitna zemlja. Prema podacima Vladimira Đumića, predsednika Kamping asocijacije Srbije, koja povezuje vlasnike kampova, prostorno su atraktivni krajevi u zapadnoj i istočnoj Srbiji koji vode ka morima, jedan krak prema Grčkoj i Turskoj, a drugi ka Jadranu. Pri tome ne treba zaboraviti ni Dunav od Bezdana do Đerdapa i Frušku goru, koje su turistima interesantne lokacije.

U Srbiji postoje 42 uređena kampa.

„To su po kategorijama kampirališta, odnosno parking-kampovi u blizini važnih saobraćajnica, kao i kamping-odmorišta, koja su smeštena u seoskim domaćinstvima i zaštićenim prirodnim rezervatima i zonama“ kaže Vladimir Đumić.

Kampovi se u poslednje vreme sve više otvaraju, ali domaći turisti još nemaju pravo na subvencionisane vaučere ukoliko se odluče za ovaj vid odmora.

Pored registrovanih, postoje i divlji kampovi, koji su po zakonu zabranjeni samo na teritorijama nacionalnih parkova i rezervata prirode. Sve više je u modi takozvani glamping, vid kampovanja koji se odlikuje višim standardom i uključuje i iznajmljivanje vrlo komfornih brvnara.

Iskusni kamperi govore da su najbolje lokacije valjevski kraj, pored Kameničkog jezera i reke Gradac, zatim Stara planina i Golija, i brojna mesta pored reka i jezera, tako da imamo kampove na glasu u Zasavici, na Ibarskoj magistrali kod Barajeva, u Čeneju kod Novog Sada, u okolini Vrnjačke Banje. Neki su na svetskom nivou po standardima, s bazenima u blizini, ali nisu ništa manje atraktivni ni oni u seoskim voćnjacima, kao kamp „Viljamovka” u Kremni, gde se može prespavati uz cvrkut ptica i nebesku tišinu, a put se zatim može nastaviti put ka jugu ili severu.

Delegacija Evropa Nostra na KiM o zaštiti Visokih Dečana

Preuzmite android aplikaciju.