Džudo je borilačka veština nastala davne 1882. godine u Japanu, a danas je popularna širom sveta, pa i u Novom Sadu.
Džudo klub Vojvodina već skoro 20 godina upoznaje Novosađane svih doba sa ovom plemenitom veštinom, a nastao je kao Univerzitetski džudo klub, pri Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja.
U pitanju je borilačka veština nastala kroz džijudžicu, zasnovana na filozofiji da slabiji može da pobedi jačeg uz primenu odgovarajuće tehnike i korišćenje inercije.
Iako je u početku bio samo za studente, danas ovaj klub broji 60 članova, od kojih su najuspešniji juniori i seniori.
Džudista Vojvodine Bogdan Švonja vlasnik je srebrne medalje na državnom prvenstvu do 90 kilograma, što je najbolji juniorski rezultat ovog kluba.
U sklopu istog kluba članovi treniraju i sambo, ali i džijudžicu, gde su vlasnici juniorskih evropskih i svetskih medalja.
Vojvodina je ujedno i jedini srpski vlasnik medalje sa seniorskog prvenstva sveta, a osvojio ju je Ivan dela Kroče, jedan od trenera ovog kluba.
Prema njegovim rečima, džudo nije samo sport. U pitanju je stil života koji nas oblikuje da budemo dobri ljudi, veliki prijatelji, da živimo zdrav stil života i da budemo vredni i van sale za trening.
Kao glavne kvalitete uspešnog džudiste Ivan je izdvojio disciplinu i srčanost.
Džudo, kao i većina borilačkih veština sa azijskog kontinenta, stepene poznavanja veštine predstavlja različitim bojama pojaseva, od belog, do crnog, pa i crveno-belog.
Samim dolaskom na trening postajete vlasnik belog pojasa, nakon kog možete polagati za žuti, narandžasti, zeleni, plavi i braon, nakon kojeg dolazi prvo majstorsko zvanje – crni pojas, prvi dan.
Džudo klub Vojvodina se nalazi na adresi Dositejeva 2 već dve godine, zahvaljujući Gradu Novom Sadu koji je obezbedio lokaciju novosadskim džudistima, nakon decenije čestih selidbi.
Najmlađi se klubu mogu pridružiti kroz školicu sporta, koja sprema početnike od 3 do 6 godina za ovu japansku borilačku veštinu.
Početnička grupa džudoa sadrži članove od 7 do 10 godina, takmičarska dečija grupa je za uzrast od 10 do 14 godina.
Ukoliko više niste dete, a ipak želite da se oprobate u ovom sportu, postoji i početničko-rekreativna grupa za starije od 17 godina.
Nikada nije sramota početi sa učenjem džudoa, a najbolji primer za to je osnivač ove veštine Kano Džigoro.
Njegova želja je bila da se sahrani sa belim, takozvanim učeničkim pojasom, kako bi poslao jasnu poruku da je savršenstvo nedostižno, te da je potrebno stalno usavršavati veštinu, trenirati i uživati u svom radu – biti večiti učenik.
Preuzmite android aplikaciju.