Koliko god Novosađani voleli leto, vrelinu tipičnu za ovaj period godine, te da većinu uzavrelih dana provedu uživajući napolju i dobijajući onu prelepu letnju boju na kojoj će im kasnije zavideti, oni po inerciji spas za “preživljavanje“ ovih visokih temperatura pronalaze u blizini reke, bazena ili gradskih fontana koje takođe garantuju svežinu.
Za sve one kojima je Dunav prljav, a na bazenima gužva, ili su samo napravili kratak predah od svojih radnih zadataka i skoknuli na kafu na otvorenom, fontana u Katoličkoj porti predstavlja pravi spas.
Da li je više volimo zbog duge istorije koju ima, interesantnog vodoskoka koji nas instant rashladi i otera vrućinu ili zbog verovanja da ostvaruje želje?
Ne znamo, ali znamo da za naše sugrađane, pogotovo u letnjem periodu, nema lepše “rabote“ nego sesti u Katoličku portu i uživati u hladnom piću i pogledu na ovaj predivni gradski ukras.
Ona za Novosađane predstavlja, takozvani, “bunar želja“.
Bunar je simbol obilja i izvora života, ali i skrivene istine koja se u njemu može naći. Međutim, u nedostatku bunara, dobra nam je i fontana, dokle god sve što smo ikada želeli izgovorimo na putu od usana do stare kovanice koja će na kraju završiti u njoj.
Koliko je samo novčića i dubokih želja ostalo u fontani Katoličke porte, a koliko ih je bilo otuđeno iz riznice želja ukoliko bi malenim romima, kojima je ovo leti omiljeno mesto za kupanje, zafalio koji dinarčić za kiflu?
Prošlo je dosta godina od kada je objavljeno da se iz Fontane di trevi u Rimu godišnje izvadi i do 700.000 eura, od kojih deo novca ide u gradsku kasu, a deo humanitarnoj organizaciji Karitas.
Da li to znači da Rimljani imaju više želja nego Novosađani, ili kako kažu braća Mekedonci, imamo “zmiju u džepu“, ili na kraju krajeva više verujemo u pravoslavlje i moć čudotvorne ikone, nego u zarđale kovanice?
Bilo kako bilo, u svim gradskim fontanama, uključujući i ovu, može se videti sve manje novčića.
Ova fontana delo je Slavka Županskog, jednog od najslavnijih novosadskih arhitekti čije ime se krije iza mnogih kultnih građevina poput “Apolo centra“, zgrade “Poštanske štedionice“, zgrade u Kosovskoj 1 itd…
Njena istorija bila je turbulentna, godinama unazad prolazila je kroz svakojake procese, ali u nekoj, nazovi “novijoj“ istoriji se možemo prisetiti raznih dogodovština, poput perioda u kojem je presušila, ili još boljeg perioda kada je jednog uspavanog novosadskog jutra osvanula puna pene.
Priznajemo, te 2011. godine su među mladima najveći trend predstavljale “PenaParty“ žurke, pa uspavanim Novosađanima kojima je ovaj prizor izmamljivao osmehe na putu do posla, ova pojava nije predstavljala ni najmanju misteriju.
Što se lokacije ove fontane tiče, najbolje moguće pohvale čuli biste i od svih posetilaca Ulice Laze Telečkog, najpijanije ulice u Novom Sadu.
Prema njihovom sudu, nalazi se taman toliko daleko da kada im se, nakon što se upute kućama iz izlaska, zamanta u glavama, mogu da se umiju i dođu sebi, a neretko se i okupaju iako su obučeni.
Ali o tome nećemo previše pričati, jer takva ponašanja ipak ne priliče jednoj prestonici kulture.
Okupati se u fontani i nije tako strašno. Na kraju dana je jedino bitno da ne budemo vandali, te da ni sa čime ne narušimo izgled ovog prelepog gradskog ukrasa, a nama Novosađanima to nije teško, jer, razume se, imamo manire.
A onda, ko zna, kada shvati koliko volimo da provodimo vreme uz nju i koliko je čuvamo, možda fonatana u Katoličkoj porti ponovo počne da nam ispunjava želje, kao što je onomad, ako su starosadske priče istinite.
Fruškogorske oaze koje predstavljaju omiljena „divlja“ kupališta Novosađana
Preuzmite android aplikaciju.