Početna > Biznis
Biznis

Gde ima više zlata nego u rudniku „Čukaru Peki”

Zlato se istražuje u okolini Bosilegrada, Trgovišta, Vranja, Medveđe, Lebana i Žagubice. Jedno nalazište zlata i kalcijum-karbonata u Srbiji pronađeno je u Gadžin Hanu, a drugo na jugoistoku zemlje, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
zlato
Foto: Pexels/Pixabay

On je još sredinom decembra objavio da su u našoj zemlji otkrivena nalazišta zlata i kalcijum-karbonata. Sada otkriva da je drugo nalazište u jednom od najsiromašnijih delova Srbije.

„Za jedno se zna da je u Gadžinom Hanu, a čekam dozvolu da kažem gde je tačno i ovo drugo”, izjavio je.

Vučić je rekao da će opština, čije se ime još čuva u tajnosti, doslovno procvetati. Kao i da je u njoj pronađeno mnogo više zlata nego što imamo u rudniku „Čukaru Peki”.

„Da sam birao bolju opštinu, ne bih je našao. Reč je o jugoistoku Srbije, zaključio je predsednik.

Predrag Mijatović, zamenik direktora Geološkog zavoda Srbije, kazao je da nekoliko desetina stranih kompanija istražuje zlato u Srbiji.

Lokacije na jugoistoku naše zemlje su opštine Bosilegrad i Trgovište sa okolinom. Na jugu se istražuje na području Vranja, ka planini Besna kobila, opštinama Medveđa i Lebane. Na istoku Srbije istraživanja se rade u okolini Žagubice.

– To su sve lokacije na kojima se trenutno traži zlato u našoj zemlji. Na koju tačno je predsednik Vučić mislio, ne znam. Ministarstvo rudarstva i energetike ima podatke za sve kompanije u kojoj su fazi istraživanja. U geološkim krugovima je poznato da se elaborat o rezervama radi za nalazište kod Žagubice – naveo je Mijatović.

Dodao je da se procenjuje da u Srbiji ima 600 tona rezervi zlata.

Mada je napomenuo da su pre dvadeset godina urađene poslednje procene za mineralne sirovine. Koliko ima sigurnih, koliko ima potencijalnih, bilansnih i vanbilansnih sirovina.

Kada je reč kalcijum-karbonatu kod Gadžinog Hana, Mijatović je kazao da je reč o sirovini visokog kvaliteta jer je sadržaj kalcijum-karbonata veći od 99,50 procenata.

Ima široku primenu zato što je kvalitetna i jedna od najkvalitetnijih kalcijum karbonantnih sirovina u Srbiji. Može da se koristi u farmaceutskoj, prehrambenoj, industriji prerade metala, boja i lakova. Ono što je interesantno, postoji mogućnost da litijum-jonske budu zamenjene kalcijum-jonskim baterijama.

Kuvajt petostruko uvećava izvoz dizela u Evropu

 

Preuzmite android aplikaciju.