Indonezija, ostrvska država u jugoistočnoj Aziji, uvela je zabranu izvoza palminog ulja zbog rastućih cena, uzrokovanih ratom u Ukrajini, prenosi Rojters.
Ističe se kako je Indonezija svesna da će ova zabrana naneti štetu drugim zemljama, ali njihova ministarka finansija izjavila je da potražnja premašuje ponudu i vlasti su morale da preduzmu takvu meru.
Ova odluka je izazvala pravi haos na tržištu ulja – sojino je na čikaškoj berzi istog trenutka dostiglo rekordnu cenu od oko 40 centi za kilogram.
Analitičar kompanije Oil World Zigrid Falk rekao je da je ovo loša vest za potrošače biljnog ulja u mnogim zemljama koje zavise od palminog ulja, s obzirom na to da je aktuelna nestašica zejtina od suncokreta, repice i soje, prenosi „Fajnenšel post”.
Uzgajivači su 2018. godine proizveli 77 miliona tona palminog ulja za globalno tržište, a očekivalo se da će do 2024. godine te količine porasti na 107,6 miliona tona. Ubrzano širenje plantaža utiče na masovno krčenje šuma u Indoneziji i Maleziji.
Palmino ulje ima jedinstveni hemijski sastav, a pritom je i jeftino, tako da je našlo primenu u mnogim industrijama. Po obimu proizvodnje palmino ulje je na drugom mestu u svetu, posle sojinog.
Još pre desetak godina počelo je da se govori o njegovoj primeni i u Srbiji jer je tada bilo dosta nepoznanica gde se sve ono koristi. U tom periodu domaća industrija nabavljala ga je uglavnom iz Malezije, a vrednost uvoza bila je oko 20 miliona dolara, približno toliki je bio i godišnji uvoz svinjskog mesa.
Palmino ulje ima neutralan miris i ukus i upotrebljava se u svim segmentima prehrambene industrije. Uz to, i u restoranima brze hrane, ribarnicama i pekarama, koje su još pre mnogo godina prešle na ovu vrstu ulja jer se smatra idealnim za termičku obradu namirnica. Niža cena je glavni faktor, ali i to što može više puta da se koristi.
Stručnjaci su ranije objasnili da se rafinisano palmino ulje najčešće koristi za proizvodnju margarina i šorteninga (masti specijalne namene pripremljene tako da mogu lako da se mažu, mešaju i obrađuju, a koristi se u proizvodnji lisnatog testa, hleba, peciva, kolača i brojnih drugih proizvoda). Palmin olein služi za prženje i konditorsku industriju, a palmin stearin za proizvodnju margarina.
Preuzmite android aplikaciju.