Početna > Putovanja
Putovanja

Galicija: Drugačija Španija

Za Galiciju, regiju na krajnjem severo – zapadu Španije zapljusnutu Atlantikom, nekada se verovalo da je – kraj sveta.
Foto: Unsplash/Eduardo Fernandez

U skladu sa tim, njena najzapadnijaj tačka, kameni rt na španskoj “Obali smrti”, nosi ime “Cape Finisterre” što bukvalno prevedeno i znači “kraj zemlje”.

Davno je ustanovljeno da se svet ovde ne završava, te je Galicija danas poznata po drugim stvarima, kao što su značajna istorijska nalazišta, putevi hodočasnika, odlična vina i jedinstvene prirodne lepote.

Foto: Pixabay/Tiburi

Takođe, ona iskače iz svega što su nam prve asocijacije na Španiju. Često je okupana kišom i obojena sivom bojom, nudi nam ledeni Atlantik i nešto svežija leta, no i pored toga predstavlja destinaciju na koju se itekako vredi zaputiti.

Iako ne i najveći, Santjago de Kompostela je glavni grad Galicije. Santjago ima izuzetni značaj među hodočasnicima koji ga svake godine pohode, budući da se u njemu susreću i završavaju rute koje iz raznih krajeva Evrope vode do svetišta sv. Jakova Velikog.

Do grada vode devet zvaničnih ruta, uključujući one iz Pariza, Sevilje, Lisabona, a godišnje ovde bolnih stopala ali sa osmehom pristigne preko sto hiljada hodočasnika iz celog sveta.

Foto: Pixabay/Javier Alamo

U prošlosti se put Santjaga polazilo iz verskih motiva, dok je danas sve više hodočasnika koji kreću na put iz duhovnih razloga ili pak čistog avanturizma.

Osim većih gradova Santjaga, Korunje i Viga, vredi posetiti i neke od prirodnih lepota Galicije, a posebna preporuka ide ostrvima Cies u blizini Viga, nekada stecištu pirata, a danas nenaseljenom devičanskom arhipelagu i parku prirode.

Foto: Pixabay/Sitoruiz
Na arhipelag se može ući samo leti, a kampovati samo uz posebnu dozvolu koja se dobija u luci. Sastoji od tri ostrva: Monteagudo („Oštra planina”), Do Faroo („Ostrvo svetionika“) i San Martin.

Iako vrlo mala, nude impresivnu kombinaciju pejzaža od kojih zastaje dah i raznovrsnog biljnog i životinjskog sveta te se smatraju vrlo značajnim sa stanovišta ne samo istorije, već i ekologije.

Naime, ovde se nastanjuju na desetine vrsta ptica, uključujući galebove, pelikane i detliće, a impresivni biodiverzitet u vodi privlači delfine, ajkule i kitove.

Najfascinantnija lokacija je plaža Roda koja spaja dva ostrva. Pre desetak godina britanski list Gardijan odabrao ju je za “najbolju plažu na svetu”, uz objašnjenje da je ovo savršeno mesto da se provede dug letnji dan, što je jedna od omiljenih letnjih aktivnosti Galegosa.

Pored ove, na ostrvima postoji još osam plaža sa finim belim peskom i čistom vodom, doduše ne baš prijatne temperature za kupanje.

Za Galiciju važi i mišljenje da se u njoj mogu probati najbolji morski plodovi u Španiji.

Foto: Unsplash/Elle Hughes

Najpoznatiji recept koji datira još iz 16. veka je oktopod na domaći način (“Pulpo a la gallega”), a lokalci tvde da su hobotnicu ovde zavoleli i oni kojima nije padalo na pamet ni da je probaju.

Iako recept izgleda jednostavno, da bi se hobotnica dobro spremila, potrebna je izvesna veština, kao i sveži sastojci koje je najlakše obezbediti baš ovde, uz obalu Atlantika.

Ostali lokalni specijaliteteti su ostrige, rakovi i krabe, ali i bebe jegulje, a sve to treba zaliti regionalnim vinom spravljenim od “albarinjo” grožđa.

Autor teksta: N. K.

Madrid: Sunčana prestonica za sva čula

Preuzmite android aplikaciju.