Početna > Srbija

Novi Sad Novosadske priče Srbija

Zašto je Galerija Matice srpske umetničko i kulturno blago Srbije?

Galerija Matice srpske u Novom Sadu predstavlja jednu od najdragocenijih i najstarijih kulturnih institucija Republike Srbije.
Foto: Wikimedia Commons/Mister No

Osnovana je davne 1847. godine, prvo kao muzej, pa tek onda kao galerija, a zanimljivost je da je Galerija Matice srpske samo tri godine mlađa od Narodnog muzeja u Beogradu koji je proglašen za najstariji muzej u Srbiji.

Galerija Matice sprske – jezgro kulturnog i istorijskog svedočanstva srpskog života
Foto: Wikimedia Commons/Der.krusche

Galerija Matice srpske nalazi se danas u sklopu Matice srpske – najstarije srpske, književne i kulturne institucije. Iako je Galerija Matice srpske prvobitno osnovana kao muzej, vrlo brzo su se edicije novootvorenog muzeja pretvorile u najznačajnija slikarska svedočanstva.

Za osnivanje Galerije Matice srpske bila su zaslužna dva imena. Jedan od njih je Teodor Pavlović, dok je drugi bio čuveni Sava Tekelija.
Foto: Gradske info

Teodor Pavlović bio je prvi sekretar Matice srpske, još iz vremena kada je Matica bila smeštena u Pešti. Njegovim velikim zalaganjem i trudom Matici srpskoj priznat je veliki ugled, ali se zahvaljujući njemu javila i želja kod drugih znamenitih Srba da unaprede delatnost ove najstarije srpske institucije.

Teodor Pavlović je učestovao u brojnim incijativama da Srbi, u tadašnjoj Austrougarskoj, ne zaborave na svoju istoriju, a najznačajnije od svega, on je bio taj koji je posegnuo za pitanjem o proširenju Matice Srpske. 

Sava Tekelija bio je jedan od najistaknutijih srpskih imena 19. veka. Njegov čitav život bio je prožet akademskim, vizionarskim i patriotskim duhom koji je istovremeno i oblikovao tadašnju društvenu sliku Srba na ovom području.

On je bio pravi borac u naumu da se Srbima podigne svest o obrazovanju.

Njegova misija je bila da srpski narod postigne određeni ugled u svetu i da mu se prenesu najnoviji evropski, ali i svetski obrazovani modeli.

Duboko se zalagao, ne samo za rad Matice srpske koja je zahvaljujući Tekeliji proširila svoju delatnost, već i za tadašnji muzej Matice, kojem je Tekelija poklonio svoju veoma značajnu i vrednu slikarsku kolekciju. 

Foto: Gradske info
Galerija Matice srpske se prvi put prikazala novosadskoj publici tek nakon sedamnaest godina od osnivanja, odnosno 1864. godine kada se te godine Matica srpska preselila iz Pešte u Novi Sad.

Naime, najveći opus tadašnje muzejske ostavštine Matice srpske činili su različiti portreti srpskih znamenitih ličnosti koje su zadužili Maticu srpsku, a od kojih se isticali portreti koje je upravo poklonio Sava Tekelija. Naravno nalazili su se tu i neki muzejski bitni predmeti, kasnije i ikone, kao i različite slikarske kompozicije istorijskih bitaka i događaja Srba.

U periodu do 1947. godine nabraja se mnoga slikarska dela i portreta koji su se ciljano prikupili kako bi obogatili umetnički opus muzeja, počevši od slika Uroša Predića, Stevana Aleksića, portreta Jovana Jovanovića Zmaja i rukopisa Laze Kostića…

Zbog svega ovoga 1847. godine ovaj „Matičin muzejski opus“ prerastao je u posebnu umetničku kolekciju pod nazivom Galerija Matice srpske.

Zanimljivo je da je preimenovanju Galeriji Matice srpske prethodilo prebacivanje svih nekadašnjih muzejskih eksponata u Muzej Vojvodine, sem onih kolekcija koje obuhvataju slike.

Nakon preimenovanja muzeja u galeriju, u pravnim aktima tadašnje države, zvanično se navodi u januaru 1949. godine Galerija Matice srpske kao institucija.

Foto: Wikimedia Commons/Mister No

Od 1958. godine nalazi na istoj adresi, u Novom Sadu, na Trgu galerija 1.

Galerija Matice srpske danas

Ove godine Galerija Matice srpske proslavila je jubilarnih 175. godina postojanja.

U februaru mesecu, ove godine, Galeriji Matice srpskeuručen je i Sretenjski orden prvog stepena koji dodeljuje predsednik države za izuzetan doprinos.

U ovom slučaju kulturni, istorijski i nacionalni. 

U Galeriji se može pogledati stalna postavka koja beleži istoriju Srba u periodu od 18. do 20. veka i tu se se nalaze neke od najistaknutijih slika srpske istorije, poput proglašenje Dušanovog zakonika, slikara Paje Jovanovića.

Pored dela Paje Jovanovića, tu su i slikarska dela Save Šumanovića, kao i Uroša Predića, ali i mnogih drugih koje se nalaze u stalnoj, ali i u drugim izložbama koje organizuje ova kultna institucija.

Priča o Novosadskom pozorištu – Újvidéki Színház

Preuzmite android aplikaciju.