Популаран зачин се лако гаји, а скуп је и добро ће вам доћи за јела и напитке.
Ђумбир може да се посади у пролеће, али и у рану јесен, те да се на пролеће пресади у башту или у већу саксију и држи на тераси. И онда можете да уживате у чајевима и смутијима.
Како да засадите ђумбир?
1. Одаберите прав ђумбир
Изаберите чврсти, дебељушкасти ризом ђумбира са видљивим, добро развијеним пупољцима (тзв. очима). Избегавајте ризоме који изгледају смежурани или имају знаке буђи.
2. Припрема ризома
Потопите ризом преко ноћи у млаку воду да се хидрира. Изрежите ризом на делове, пазећи да сваки има једно или два „ока“.
3. Избор саксије
Одлучите се за широку, плитку посуду која има дренажне рупе. Напуните је добро мешавином земље за саксије обогаћеном органском материјом.
4. Садња и заливање
Посадите делове ризома одмах испод површине тла са „очима“ окренутим нагоре. Након садње обилно залијте. Одржавајте тло влажним, али избегавајте да га преплавите.
5. Идеални услови
Одржавајте температуру између 24-29 °С и високу влажност. Размислите о постављању посуде за воду како бисте одржали влагу око биљке.
6. Заливање и ђубрење
Редовним заливањем пазите да тло остане стално влажно. Ставите течно ђубриво сваке 2-4 недеље током вегетације.
7. Подстицање цветања
Уверите се да биљка има довољно сунчеве светлости, топлоте и влаге. Избегавајте непотребно узнемиравање биљке да бисте подстакли цветање.
8. Берба и уживање
Берите ђумбир након 8-10 месеци по потреби. и чувајте вишак га на хладном и сувом месту.
Преузмите андроид апликацију.