У току је израда пројектно-техничке документације за реконструкцију и уређење Футошког парка чиме ће ово заштићено подручје постати права зелена оаза нашег града у функцији свих грађана.
Футошки парк је парк специјалне намене пројектован као енглески парк почетком XIX века око артешког купатила. Поред ботаничких вредности парк представља и станиште животиња од којих су неке строго заштићене. Мађарски архитекта Армин Пеце – Млађи понудио је 1907. године првобитно идејно решење овог парка, међутим парк је ипак делимично реконструисан по пројекту Ратибора Ђорђевића 1964. године.
Футошки парк је стављен под заштиту Одлуком Скупштине града Новог Сада 2006. године као Споменик природе III категорије.
Иако Футошки парк представља потенцијално идеалан простор за пасивну и активну рекреацију – ипак није довољно искоришћен. Узрок се пре свега огледа у недостатку неопходних функционалних садржаја попут елемената мале архитектуре и партера.
Из тог разлога предвиђена је допуна мобилијара (клупе, корпе за отпатке и јавна расвета – канделабери), обнова стаза, платоа, степеништа и рампи, наравно све то у складу са условима надлежног Завода. Поред тога пројектом ће бити размотрене и могућности постављања:
- дигиталних паноа за излагање различитих садржаја у виду галерије на отвореном;
- брајевих табли намењених слепим и слабовидим особама поред хортикултуралних и других вредних садржаја и
- табли за обавештење о вредним стаблима.
Пројектом је предвиђена и поставка ограде око целог парка по узору на постојеће решење чији се сегменти налазе на југоисточном делу парка.
Храст лужњак на Петроварадинској тврђави проглашен је заштићеним подручјем од локалног значаја као један од репрезентативних примерака своје врсте на територији града Новог Сада и зеленила саме тврђаве.
Имајући у виду да језеро у парку није природно, већ је у изградњи направљено као такво, пројектовање језера ће се извршити у складу са Техничким решењем и условима Покрајинског завода за заштиту природе уз гарантовани опстанак водоземаца и строго заштићених врста. Међутим, пре сваке приче о формирању језера потребно је испитати водонепропусност чемпреса јер вода нестаје, па је потребно узети у обзир и на који начин вратити воду и задржати је у језеру.
Реконструкција и ревитализација Футошког парка уз поштовање концепције и постојећег стила свакако да ће допринети томе да новосадски делић природе буде функционалнији и доступнији свима, истичући при томе природне вредности које ће бити понос свих нас.
Koji Spomenik prirode krije kasarna ,,Dr Arčibald Rajs“ u Futoškoj ulici?
Преузмите андроид апликацију.