Данас у Футогу уз Дунав одржан је 11. по реду Сабор Јањана догађај посвећен очувању традиције, обичаја и културе Јањана.
Манифестација под називом “Крајишки дан” обележена је разноврсним активностима и такмичењима у традиционалним дисциплинама попут бацања камена с рамена, скока у даљ, кошења траве и надвлачења конопца.
На почетку манифестације, окупљенима су се обратили градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, министарка за бригу о породици и демографију Србије Милица Ђурђевић Стаменковски, генерални директор Србија-гаса Душан Бајатовић, председник месне заједнице Футог Зоран Црепиља.
„Драго ми је да одржавате Сабор, да се сећате ваших предака, да негујете традицију, обичаје и културу. Посебно ми је драго да видим људе у народним Јањским ношњама. Негујте традицију и немојте се стидети тога. Важно је да наставимо да градимо нашу земљу, Нови Сад и Футог. Планирамо изградњу олимпијског базена, канализационе мреже, водоводне мреже и асфалтирање путева. То су важни пројекти за нашу заједницу“, истакао је градоначелник Ђурић.
Он је изразио жељу да Удружење Јањана настави са радом и организацијом, истичући да се манифестација из године у годину унапређује и постаје све посећенија.
„Желим вам да наставите са радом као удружење, да Сабор одржавате из године у годину, да буде све бољи и бољи, и да победи слобода и мир. Оно што свакако водимо и желимо, а то је у недељу да победимо, живео Нови Сад, живео Футог и живела једна једина Србија“, закључио је Ђурић.
Министарка Ђурђевић Стаменковски је похвалила напоре заједнице у очувању свог идентитета и сећања на родне крајеве, истичући како су Срби у Новом Саду пронашли нову домовину.
„Видим да чувате свој идентитет, било је речи о томе колико је он значајан. Видим да негујете сећање на крајеве из којих сте дошли, овде сте прихваћени, ово је ваша кућа, овде су ваше породице, овде сте свили ваша нова гнезда“, нагласила је.
Ђурђевић Стаменковски изразила је захвалност граду Новом Саду на добродошлици свим Србима, без обзира одакле долазе.
У свом говору, министарка се осврнула на усвојање резолуције о геноциду у Сребреници.
„Две трећине човечанства одбило да прихвати подршку срамотном тексту резолуције о Сребреници. Да две трећине човечанства живи у оним државама које нису желеле да поклекну пред притисцима Немачке, Велике Британије, сједењених Америчких држава и да се мала Србија супротставила милионима лобистичких група, и пропагандној машинерији и свим онима који су желели да по сваку цену убеде читав свет да смо ми геноцидни народ“, истакла је министарка и додала да је Република Српска одбрана од геноцида, тековина наше борбе за слободу и права да будемо своји на своме.
Министарка је позвала присутне да мисле на своје корене, песму, писмо и народну ношњу, те да не дозволе прекидање српских традиција. Говор је закључила позивом на јединство и очување традиције, наглашавајући важност заједничкој тежњи ка бољој будућности за све српске породице.
„Негујмо прошлост, али заједнички стремимо ка будућности свих наших породица“, завршила је Милица Ђурђевић Стаменковски.
Преузмите андроид апликацију.