Početna > Sport > Fudbal
Fudbal

Fudbalska pravila za koja niste znali (VIDEO)

Sa groznicom Svetskog prvenstva u punom jeku igrači, ali i fudbalske sudije, to jest njihove odluke su u glavnom prvom planu.
Foto: Tanjug/AP Photo/Ricardo Mazalan

Pre nego što se pobunimo, poželimo sudiji „sve najlepše“, treba da se osvrnemo na pravila, to jeste da ih sasvim upoznamo. Verujemo da je većina fudbalskih pratioca upoznata sa većinom pravila, međutim postoje neka propisana pravila, sa kojim i oni verni fudbalski navijači nisu upoznati.

Pravilo ofsajda smo nedavno detaljno objasnili na našem portalu, a ukoliko želite da se još detaljnije upoznatre sa „zakonima fudbala“, pročitajte i ovaj tekst.

Gol se ne može postići direktno iz ubacivanja

Ako bacite loptu direktno u gol iz ubacivanja, on se neće računati. Direktno znači da nijedan drugi igrač ne dodiruje loptu. Dakle, sve dok lopta ne dodirne nijednog drugog igrača, to neće biti gol. Bacanje pravo u gol, bez dodirivanja nijednog igrača, biće izvedeno kao gol aut.

Gol aut nakon izvođenja ne mora da napusti šesnaesterac.

Prilikom izvođenja gol auta, lopta ne mora da napusti šesnaesterac da bi bila u igri. Lopta je u igri od momenta kada je golman dodirne i pomeri joj poziciju.

Ovo se razlikuje od starog pravila gde je lopta morala da napusti šesnaesterac da bi bila u igri.

Novije pravilo je uticalo na igru, odgovara timovima koji vole da grade igru od pozadi, ali može pomoći i napadačima.

Razmislite o tome na ovaj način. Vi ste napadač koji čeka izvan kaznenog prostora da golman izvede gol aut. Golman loše zahvata loptu, a ona ne napušta šesnaesterac, napadač natrčava na nju i postiže gol.

Da li je ovaj pogodak regularan? Da, zato što je lopta ubačena u igru, iako nije napustila kazneni prostor.

Golman ne sme držati loptu u rukama više od 6 sekundi.

Pravilo koje je uvedeno, kako golmani ne bi trošio vreme sa loptom u rukama. Navijači sa ovih prostora, tačnije navijači Crvene zvezde, se sećaju utakmice sa Slavijom iz Praga u Beogradu, kada su drugi gol na meču postigli, upravo kao proizvod pomenutog prekršaja golmana.

Kao što se na snimku može videti, nakon ovog prekršaja, iako je napravljen u kaznenom prostoru, dosuđuje se indirektni udarac. Napadački fudbaleri izvode slobodni udarac u šesnaestercu i ne smeju da postignu direktan pogodak.

Nakon ispuštanja lopte golman je ne sme ponovo uzeti u ruke

Dakle golman ne može da uhvati loptu, pusti je na zemlju i ponovo podigne. Ukoliko to učini biće dosuđen indirektni udarac, kao kod prethodno navedenog pravila.

Može se dodati iz penala

Verovatno neki pratioci fudbala znaju da je dozvoljena ova vrsta kombinacije, jer se upražnjavala u nekim od najjačih takmičenja na svetu. Međutim, obično gledamo direktne udarce iz penala, ali ima i slučajeva kada izvođač odigra loptu tako da je zahvati saigrač koji dotrčava iz drugog plana.

U narednom videu možete uvideti zašto je ovo lukava, ali ujedno i veoma rizična taktika.

Izvođač penala ne sme pri izvođenju dodirnuti loptu dva puta.

Izvođač penala sme imati samo jedan dodir sa loptom, sve do trenutka kada ona ne dotakne drugog igrača.

Verovatno se podrazumeva da ne smete nadriblati loptu iz penala ispred gola, ali svaki i slučajan dodatni dodir će biti sankcionisan kao neispravno izveden udarac.

Takođe, ukoliko igrač pogodi okvir gola, stativu ili prečku, ne sme postići gol iz odbitka.

U priloženom videu možete videti gol iz penala, koji je poništen Rijadu Marezu.

Igrač ne sme namestiti svoj povratni pas golmanu.

Uzećemo u obzir da većina fudbalskih fanatika, zna da povratnu loptu svog defanzivca, golman ne može uzeti u ruke, ukoliko nije vraćena ramenom, grudima ili glavom.

Ipak, nije dozvoljeno ni nabacivanje lopte od strane defanzivca na neki od ovih delova tela kako bi je vratiio u sigurne ruke svog golmana.

Ovo je upravo učinio Ivan Perišić 2017. godine, dok je nastupao za Inter iz Milana. Sudija je naravno sankcionisao ovaj potez hrvatskog internacionalca i dosudio indirektni udarac u korist protivnika.

Kazna za proslavu pogotka ostaje na snazi i ukoliko se gol poništi.

Istina je, igrač može biti kažnjeni za proslavu gola čak i ako je poništen. Ovakve situacije se svakako, sve češće dešavaju u eri VAR tehnologije.

Tako da je sledeći scenario sasvim ostvariv. Igrač postiže gol, proslavlja ga tako što skida dres, gol biva poništen, a igrač dobija žuti karton zbog proslave.

Ne možete postići autogol iz slobodnog udarca

Ako ste za neko od prethodnih pravila i znali, ovo će vas sasvim sigurno iznenaditi. Autogol se ne može postići iz slobodnog udarca.  Ako igrač koji izvodi slobodan udarac vrati nazad loptu do golmana i ona uđe u gol, pogodak se neće važiti.

Umesto toga protivnička ekipa će dobiti udarac iz kornera.

Ovo su bila neka interesantna fudbalska pravila i nadamo se da ste naučili nešto novo, a ukoliko znate za još koje „nepoznato“ pravilo u fudbalu, pišite nam u komentarima!

Atmosfera sa tribina pred meč između Srbije i Kameruna (FOTO)

Preuzmite android aplikaciju.