Ове реченице деца могу да доживе као омаловажавање својих емоција, зато је боље да их не изговарате свом детету.

Колико год се трудили да заштитимо децу од туге, немогуће је да избегнемо све ситуације које их растуже. Можда су изгубили омиљену играчку, испустили сладолед или им се најбољи пријатељ одселио. У таквим тренуцима често желимо да кажемо нешто утешно, али понекад нехотице кажемо нешто што ситуацију може додатно да погорша.
Стручњаци упозоравају на реченице које деца могу да доживе као омаловажавање својих емоција. Ево неколико израза које је најбоље избегавати – и предлога шта да кажете уместо њих.
1. “Зашто си тако осетљив?”
Уместо да критикујемо, психотерапеут Даниел Риналди саветује исказивање емпатије: “Видим да ти је тешко. Свако другачије доживљава емоције и у реду је бити осетљив. Уз тебе сам”.
2. “Немој да плачеш.”
Плач је природан начин изражавања емоција, посебно код деце која још уче како да их регулишу, истиче педијатар др Шон Акерс. Боље је рећи: “Плач је сасвим нормалан. Ако желиш, ту сам да ти помогнем”.
3. “Други имају веће проблеме.”
Упоређивање бола може учинити да се дете осећа кривим због својих емоција, обашњава др Акерс. Уместо тога, кад се ситуација смири, можете разговарати о захвалности и важности перспективе – али не у тренутку туге.
4. “Зашто си ти увек тежи од брата/сестре?”
Оваква поређења могу да наруше самопоуздање и односе међу децом. Свако дете другачије доживљава свет, а њихова осећајност није слабост, истиче Тејлор Линдског.
5. “Није то ништа страшно.”
Иако нама нешто може да се чини безначајним, детету то може да буде јако важно. Психолог др Ники Хурст саветује: “Видим да ти то пуно значи. Желиш ли да ми кажеш шта се догодило?”.
6. “Не буди беба!”
Деца имају право на своје емоције без притиска да се понашају “одраслије”. Др Хурст истиче да је боље рећи: “У реду је бити тужан. Желиш ли да разговараш о томе?”.
7. “Насмеши се! Биће боље!”
Наметање лажног оптимизма може звучати као негирање стварних емоција. Уместо тога кажите: “Видим да си тужан/на. У реду је тако да се осећаш и ту сам ако желиш да разговараш”.
Prolećni reset uma: Deset jednostavnih navika koje će vam poboljšati mentalno zdravlje
Преузмите андроид апликацију.