Синдикати најављују нове штрајкове за 31. јануар, а подршку спорном закону у парламенту могли би да пруже опозициони посланици Републиканаца. Уз услов да минимална пензија буде 1.200 евра.
Министар финансија Француске Бруно ле Мер јуче је из Давоса за ТВ Блумберг рекао да штрајкови због планова француске владе да подигне старосне границе за одлазак у пензију вероватно неће наштетити економији у тој земљи.
Анкете показују да се већина Француза противи мерама Јелисејске палате. Аналитичари истичу да ће одржавање јавне подршке штрајковима бити кључно за шансе синдиката да понове оборе непопуларну реформу.
Према истраживању агенције „Opinion way” подизању старосне границе за одлазак у пензију са 62 на 64 године противи се 66 одсто грађана. Док 60 процената не одобрава да услов за пуну пензију буду 43 године радног стажа.
Француска влада поручује да је промена неопходна. Јер се пензиони систем урушава због тога што се однос између броја запослених и броја пензионера драстично мења. Пре пола века размера је била четири радника на једног пензионера, данас је то 1,7 радника на једног пензионера.
Макрон је већ покушао да измени пензиони систем током зиме 2019–2020. године. Што је изазвало највећи талас штрајкова у Француској још од „револуционарне” 1968. године. Али пошто је убрзо кренула и пандемија короне он је одложио спровођење реформе. Уочи реизбора за други председнички мандат у априлу прошле године Макрон је поручио да не одустаје од измена пензионог система.
Планиране реформе донеле би у буџет додатних 17,7 милијарди евра годишње. Што би омогућило истањеном пензионом фонду да до 2027. године стане на ноге. Синдикални лидери, пак, предлажу друге начине опоравка пензионог фонда – додатно опорезивање ултрабогатих и повећање доприноса на плате које послодавци издвајају за запослене.
Преузмите андроид апликацију.