Почетна > Свет
Свет

Француска влада жели да уведе забрану мобилних телефона у школама и на факултетима

Министар без портфеља у Влади Француске задужен за академски успех Александар Портије, изјавио је данас да жели да се најкасније до почетка школске 2025. године уведе „дигитална пауза“, односно потпуна забрана коришћења мобилних телефона у школама и на факултетима.
Фото: Pexels/Pixabay

„Мислим да постоји ванредна национална ситуација. Говоримо о здрављу наших младих људи, то је мисија у којој немамо право на неуспех“, изјавио је Александар Портије за Се њуз/Ероп 1, пренео је Фигаро.

Према његовим речима, сви они који су експериментисали са забраном дали су добре повратне информације.

„(Забрана) омогућава младим људима да буду потпуно посвећени учењу“, нагласио је Портије.

Она је неопходна, како је навео, јер се не може остварити академски успех ако се не створи школска клима потпуно посвећена учењу.

Од почетка школске године у септембру, према препорукама комисије за утицај екрана на здравље младих, коју је затражио председник Француске Емануел Макрон, око 180 факултета у Француској експериментисало је са „дигиталном паузом“, односно потпуном забраном мобилних телефона.

Свака установа је сама одређивала методе експериментисања.

На пример, на неким факултетима студенти су остављали своје телефоне у кутијама или ормарићима и узимали их након наставе.

Бивша министарка образовања Никол Белубе, наговестила је пре почетка школске године да је општа забрана предвиђена у јануару 2025. године

Њена наследница Ан Женетет замолила је почетком октобра да директори имају аутономију када је реч о овој теми.

Од 2018. године закон забрањује употребу мобилног телефона у вртићима, основним и средњим школама, али ученици га могу имати у торби, ако се искључи и одложи.

Не морају да га остављају на улазу.

Портије, међутим, сматра да постоји закон који се доноси шест година и који се још увек не примењује због недостатка политичке воље.

UN upozorile na porast temperature do tri stepena do kraja veka

Преузмите андроид апликацију.