Član Gradskog veća za kulturu Dalibor Rožić obišao je Radionicu 11, prostor za kulturu koji se nalazi u Kreativnom distriktu i koji predstavlja primer vaninstitucionalno-institucionalne saradnje koju je Ustanova za izradu tapiserija „Atelje 61″ pokrenula sa nezavisnom umetničkom scenom – SKUP („Savez kolektivne umetničke prakse“).
Ovim povodom, Rožić je istakao da su dosadašnja iskustva u okviru realizacije programa Evropske prestonice kulture 2022. godine i iskustva Mreže kreativnih gradova UNESKO-a (UCCN) pokazala koliko je važno uključiti sve institucionalne predstavnike kulture, ali da treba iskoristiti brzinu, fleksibilnost i incijativu vanistitucionalne scene, kao i predstavnike kreativnih industrija.
– SKUP je zvanično otvoren 1. marta 2024. godine i za 6 meseci postojanja je kreirao više od 200 događaja koji su bili otvoreni za građane Novog Sada i šire. Jedinstven model koji se razvija kroz ovaj tip saradnje je ogledno polje za slične modele saradnje, ali i traženje novih načina rada koji vode u pravcu formiranja nezavisnih i funkcionalnih umetničkih prostora za produkciju savremenog stvaralaštva. Na ovaj način, Novi Sad se pozicionira na mapi evropskih gradova koji aktivno tragaju za putevima novih oblika rada i funkcionisanja uvažavajući principe građanskog društva i održivog korišćenja resursa, jačajući lokalnu kulturno-umetničku scenu, kreirajući programe koji su otvoreni za građane odnosno koji se zasnivaju na participaciji, edukaciji i produkciji. Ovaj prostor na taj način aktivno podstiče, ali i participira u nastojanjima Grada Novog Sada da nastavi svoj razvoj ka inovativnom, kreativnom i savremenom regonalnom centru – zaključio je Rožić.
Direktor Ustanove za izradu tapiserija „Atelje 61″ Zoran Bulatović je rekao da je SKUP ispred sebe postavio misiju da kroz svoj rad izgradi temelje na principu hibridnih oblika saradnje i funkcionisanja kroz formiranje jedinstvene umetničke platforme.
Željko Grulović iz Saveza kolektivne umetničke prakse istakao je da SKUP formalno čini 5 udruženja: Multimedijalni centar „Led Art“, Savez feminističkih organizacija „(Re)Konekcija“, Udruženje građana „Grafička mreža“, Udruženje građana „Reaktor“, Udruženje „ ISKRA“ i neformalne grupe („Fabričica“ i „IZraz“), a da se program kreira na mesečnom nivou i da je pretežno iz oblasti vizuelne umetnosti i teorijskih praksi.
Preuzmite android aplikaciju.