Фолксвагенова фабрика Chattanooga у САД тренутно запошљава 4000 људи и стадо од 50 оваца које помажу новом соларном пројекту компаније.
Фолксвагенов соларни парк је изграђен 2013. године и представља једно од највећих соларних поља којим управља произвођач аутомобила у САД-у.
Систем од 9,5 мегавата обезбеђује 12,5 посто електричних потреба фабрике у периоду пуне производње, захваљујући 33.600 соларних модула распоређених на површини од 33 хектара уз фабрику.
Међутим, питате се где су у овој целој причи овце? Наиме, соларним фармама је потребно чврсто тло, због чега ерозије представљају проблем. Како би се тај процес спречио, трава увелико помаже, али она треба да се одржава како не би израсла преко соларних плоча – то је посао оваца.
Прилагодљива испаша с овцама је ефикасан и исплатив начин контроле вегетација и редуковање ризика од ерозије на соларним постројењима великих размера. Овце одржавају ниску траву кроз испашу и гажење, а соларни панели овцама пружају хлад, смањујући топлотни стрес усред лета’, рекао је Лоран Схаленбергер, вођа пројекта за регенеративну енергију VW-а.
Из Фолксвагена наводе да је важно да се за ту улогу ангажују само овце јер козе, које би такође могле да одржавају траву, имају тенденцију да скачу на соларне панеле и жвачу жице. Међутим, овце нису једине животиње које имају свој задатак у Chattanoogi. Наиме, VW такође ‘запошљава’ неколико магараца ‘спасилаца’, чији задатак је да овце упозоравају на било какве претње дивљине.
‘Соларни парк је још један доказ Фолксвагенове светске преданости заштити околине. Знајући да производимо обновљиву енергију коју одржавамо одрживијим решењима попут оваца, ова иницијатива је пример за друге велике фабрике у САД-у’, рекао је Том ду Плесис, извршни директор операција у фабрици.
Преузмите андроид апликацију.