Физичка неактивност је глобални проблем који према истраживању Светске здравствене организације има озбиљне последице на људско здравље.
Према њиховим подацима једна од четири особе није довољно физички активна, а овај податак се посебно односи на адолесценте.
Истраживања такође показују да су деца све мање физички активна и да слободно време радије проводе испред телевизора или компјутера. Недовољна физичка активност код деце може имати здравствене последице у каснијој животној доби, али и тренутне последице на правилан раст и развој деце.
Последња истраживања показују да отприлике два милиона смрти сваке године узрокује недостатке физичке активности.
Физичка неактивност последица је урбанизације, чешћег коришћења превоза, послова који захтевају рад у затвореном простору и ограничено кретање те недовољно коришћење слободног времена за физичке активности.
Повећана урбанизација резултирала је с неколико фактора који такође утичу на смањену физичку активност, а између осталог ту су саобраћајне гужве, низак квалитет ваздуха те недостатак зелених површина и рекреативних садржаја у граду и околини.
Редовна физичка активност један је од кључних фактора за превенцију и лијечење главних незаразних болести, као што су болести срца, можданог удара, дијабетеса те рака дојке и дебелог црева.
Такође, физичка вежба или редовна шетња помажу у спречавању важних фактора ризика болести попут хипертензије, прекомерне тежине, а повезан је с побољшаним менталним здрављем, кашњењем појаве деменције и побољшаним квалитетом живота.
Само 30 минута шетње сваког дана значајно ће побољшати опште здравље и ментално стање човека па стручњаци саветују да искористите слободно време за одлазак до оближње планине и уживате у свежем ваздуху.
Trening kod kuće – evo kako da potrošite 400 kalorija dnevno
Преузмите андроид апликацију.