Свакодневна шетња може учинити мајчино млеко још здравијим него што јесте и смањити ризик од многих болести код беба.
Умерена физичка активност за време трудноће повећава ниво једињења у мајчином млеку за које се сматра да код беба умањује ризик за развој болести као што су кардиоваскуларне, дијабетес и гојазност током живота, резултати су недавно објављене студије у научном часопису Nature Metabolism.
Дојење је добро и за маму и за њено чедо
Корист мајчиног млека по здравље беба нису непознаница, јер оно обезбеђује све нутритивне потребе за нормалан раст и развој. Светска здравствена организација препоручује искључиво дојење до шестог месеца живота, али стучњаци саветују наставак у другој години живота и дуже. У Србији се сваке године у просеку роди око 64.000 деце, од чега је само 8 000 сиса до шестог месеца.
Физичка активност у трудноћи добра је и за здравље бебе
Док су истраживања која су до сада спроведена показала везу између физичке активности трудница и бољег здравственог статуса њиховог потомства, у поменутој студији научници са Државног универзитета Охајо у Колумбусу желели су схвате због чега се то догађа.
У испитивању су бебе мајки мишева које су током трудноће биле физички неактивне храњене млеком мајки које јесу биле активне. Позитивни ефекти дојења на здравље били су уочени код потомства, сугеришући да ову улогу не играју искључиво наследни фактори.
Један одлигосахарид је заслужан за све бенефите маминог млека
Код мајки које су правиле већи број корака у дану у млеку је детектовано повећање олигосахарида 3SL. Верује се да је он заслужан за све бенефите млека на здравље беба. Узевши у обзир да значајан број жена током трудноће мора да одмара по савету лекара, тражи се начин да се овај олигосахарид изолује из млека физички активних мајки и дода у млечне формуле.
Da li vam je neveran? Ako ima neku od ovih osobina – prevariće vas bez da trepne
Преузмите андроид апликацију.