Почетна > Нови Сад

Актуелно Нови Сад

Фирме које ће уграђивати соларне панеле у Новом Саду

Соларне панеле у домове Новосађана ће, у оквиру спровођења мера енергетске санације породичних кућа, уграђивати седам фирми: „Green Energy Save Group”, „Energy Net Services” и „Petrosolar Project” из Новог Сада, „Енел ПС” и „Master Solar” из Београда, као и „Електровизија” из Крагујевца и „Телефон Инжењеринг” из Земуна.
Фото: Pixabay/Ulrike Leone

Подсећања ради, санацију објеката суфинансира Град с 50 одсто укупне вредности инвестиције.

По пет милиона динара за реализацију програма енергетске санације породичних кућа обезбедили су Град и Министарство рударства и енергетике. Грађани који се одлуче за куповину соларних панела добиће гаранцију од најмање пет година на инвертер, односно десет година на соларни панел. Колико ће грађана имати прилику да угради панеле биће познато након расписивања јавног позива, а заинтересовани ће приликом подношења пријава за субвенције морати да доставе предмер и предрачун/профактуру за опрему, с уградњом, коју ће им издати нека од фирми са листе коју је објавила Градска управа.

„Бесповратна средства ће бити додељена за уградњу соларних панела капацитета до и једнако шест киловата, пратећих носача панела, инвертера и остале неопходне инсталације за производњу електричне енергије, као и уградњу двосмерног мерног уређаја за мерење предате и примљене електричне енергије, израду извештаја извођача радова о уградњи соларних панела и пратеће инсталације за производњу електричне енергије, али и извештаја о уградњи мерног места који је у складу са законом неопходан приликом прикључења на дистрибутивни систем, у највишем износу до 50 одсто од вредности инвестиције са ПДВ-ом, по појединачној пријави за уградњу”, наведено је у тексту јавног позива.

За соларне панеле капацитета већег од шест киловата, максимални износ субвенције остаје исти као и за оне до шест, с тим да ће разлику доплаћивати грађани. Град ће новац уплаћивати искључиво фирмама и то тек након што сваки грађанин одабраној фирми уплати свој део учешћа, по завршетку посла.

За мере енергетске ефикасности 93 милиона динара

За унапређење енергетске ефикасности, односно замену столарије, уградњу соларних панела, нову изолацију, инсталирање котлова и пећи на еколошки прихватљиве енергенте, као и уградњусоларних панела и колектора намењено је 78 милиона динара, с тим да ће Град издвојити 40 милиона динара, а Министарство рударства и енергетике 38 милиона.

Осим тога, Нови Сад обезбедио је још 15 милиона динара за пројекат унапређења енергетске ефикасности објеката јавне намене. Реч је, иначе, о активностима које су планиране у оквиру Програма енергетске ефикасности Града Новог Сада за период од 2022 до 2024. године и Плана енергетске ефикасности Новог Сада за ову годину.

Za javne radove izdvojeno 24.577.500 dinara

 

Преузмите андроид апликацију.