Strahovito visoke letnje temperature navode na razmišljanje o alternativnim destinacijama za odmor, a nauka kaže da će nam narednih godina biti sve toplije, te da će u bliskoj budućnosti čitavo Sredozemlje zbog paklenih vrućina postati praktično neupotrebljivo u periodu koji se inače smatra špicom sezone. Ako ne za ovo, onda za neko sledeće leto, kao savršenu letnju destinaciju (ne samo u kontekstu globalnog zagrevanja, već i zbog njene objektivne lepote) predlažemo vam – Finsku.
Osim što je prepuna zelenih šuma (preko 70 odsto njene teritorije čine šume!), brojnih ostrva i prelepih jezera, ova skandinavska zemlja već je godinama proglašavana za državu u kojoj žive najsrećniji ljudi na svetu.
Jedan od brojnih razloga su upravo njene prirodne lepote i nezagađena životna sredina, te povezanost sa prirodom koja ima pozitivan uticaj na mentalno zdravlje i osećaj blagostanja stanovnika. Finska ima preko 40 nacionalhin parkova koji nude razne aktivnosti na otvorenom kao što su pešačenje, kampovanje, i posmatranje divljih životinja. Ističu se nacionalni park Koli sa jezerskim i šumskim pejzažima koji ostavljaju bez daha, i park Oulanka na severoistoku sa svojim spektakularnim stazama za pešačenje.
Zvuči neverovatno, ali pejzaži Finske broje doslovno desetine hiljada jezera i ostrva. Preciznije rečeno – preko 187.888 jezera i 179.584 većih i manjih ostrva, na osnovu čega je Finska postala poznata kao „zemlja hiljadu jezera“.
Najveće jezero je Saimaa, koje se nalazi na jugoistoku zemlje u blizini granice sa Rusijom i kakvo nećete naći nigde drugde. Ono predstavlja nepregledni lavirint formiran od vodenih puteva i preko 13 hiljada ostrva, sa najdužom jezerskom obalom na svetu, dugom 14.500 km.
Čisto i obojeno skladnim kombinacijama plave i zelene boje, Saimaajezero je dospelo na listu pet najlepših jezera na svetu u 2014, prema Vol strit žurnalu. Tu, u istočnoj Finskoj, u široj regiji ovog jezera, može se doživeti nordijska priroda u svom najčistijem obliku. Jezerska voda je na mnogim mestima toliko čista da se može piti.
Ogromne šume su netaknute, te se brojne divlje životinje (losovi, lisice, male grabljivice, plavi zec, pa čak i vukovi i medvedi) u njima osećaju kao kod kuće. Šumama dominiraju visoka stabla bora, norveške smreke, te breze i aspena.
Obližnje gradove karakteriše sklad s prirodnim okruženjem, koja kao da je njihov sastavni deo. Priroda koja oduzima dah već vekovima služi i kao inspiracija finskim umetnicima i dizajnerima. Tako se mnogi kulturni događaji u regiji Saimaaodržavaju na otvorenom, pa tako priroda postaje deo samog iskustva.
Iako hrana nije prva asocijacija na Finsku, u regiji Saimaadomaća hrana se priprema od svežih i prirodnih sastojaka, uključujući ribu iz jezera, dobavljenih od lokalnih proizvođača. Tu su i nezaobilazni ‘lörtsy‘ kolači, te razno bobičasto voće i divlje pečurke koje se u leto i jesen mogu ubrati na svakom koraku.
I centar grada Savonlinnena obali jezera se smatra prirodnom atrakcijom. Ovde se možete opustiti uz talase koji blago zapljuskuju obalu i uživati u veličanstvenom pogledu na jezero iz kafića i terasa u centru. Grad je poznat po srednjovekovnom dvorcu Olavinlinna. Ovaj impozantni dvorac iz 15. veka je popularna turistička destinacija i mesto održavanja čuvenog Savonlinnafestivala opere, koji privlači umetnike i posetioce iz celog sveta.
U sred jezera nalazi se i Linnansaari, jedan od najlepših nacionalnih parkova u Finskoj. Park je dom retke slatkovodne foke Saimaa, jedne od najugroženijih vrsta foka na svetu. Posetioci mogu istraživati park u šetnji, kajakom ili brodićem.
Na zapadnoj obali jezera nalazi se grad Imatra, poznat po svojim spektakularnim vodopadima Imatrankoski. Iako su vodopadi sada deo hidroelektrane, oni su još uvek popularna turistička atrakcija, a poseban doživljaj su večernje predstave sa osvetljenjem i muzikom. Tu je i Puumalanskimost, jedan od najdužih mostova u Finskoj, koji nudi nezaboravan pogled na jezero. Most je takođe deo popularne biciklističke rute koja vodi kroz nestvarno lepe pejzaže.
Autor teksta: N. K.
Preuzmite android aplikaciju.