Početna > Svet
Svet

Finska i Švedska uskoro sa zahtevom za članstvo u NATO

Finska i Švedska, kao vojno neutralne zemlje, krupnim koracima marširaju ka NATO-u i sve su bliže članstvu u ovoj organizaciji. Ali, s obzirom na vojno-političke okolnosti u svetu, a i samu proceduru prijema u Severnoatlantski vojni savez, ipak su daleko od dana kad će ponosno moći da se svrstaju pod komandu NATO-a i istaknu tamnoplavu zastavu na kojoj je belim krugom oivičen kompas kao simbol zajedničkog puta ka miru.
Foto: Unsplash/jccards

Kako javljaju mediji u Skandinaviji, finski dnevnik „Iltalehti” i švedski „Ekspresen”, politička rukovodstva ove dve zemlje (finska premijerka Sana Marin i predsednica Švedske vlade Magdalena Anderson), doduše neformalno, dogovorila su se da zajednički apliciraju za članstvo u NATO-u.

Zajednička molba za prijem biće poslata sredinom maja ili najkasnije početkom juna. Konkretna realizacija aplikacije za članstvo mogla bi da bude krunisana tokom posete finskog predsednika Sauli Niniste Švedskoj, koja je najavljena za 17. i 18 maj. Prema proceni analitičara, Švedska i Finska mogle bi najdalje do jeseni da postanu članice zapadnog vojnog saveza, koji trenutno broji 30 zemalja.

Ove dve zemlje zapravo već odavno tesno sarađuju s NATO-om i samo formalno nisu proglašene za članice.

Što bi cinici rekli, već odavno su u sastavu NATO-a, ali nemaju člansku knjižicu, koja im, kroz paragraf 5 „ustava” vojnog bloka donekle garantuje mirniji san.

U članu 5, poznatijem po paroli „svi za jednog, jedan za sve”, navodi se da su sve članice dužne da pruže pomoć i zaštitu državi koja je napadnuta. Švedski i finski vojnici već su pod okriljem snaga ISAF (dugogodišnja vojna operacija NATO-a u Avganistanu), od 2001. godine, učestvovali u zajedničkim akcijama jureći za teroristima i Bin Ladenom.

Takođe, armije ovih zemalja ravnopravno, ali kao gosti, učestvuju na velikim vojnim vežbama NATO-a. Poslednji put bili su učesnici masovnih vojnih manevara NATO-a održanih širom Norveške od sredine marta do početka aprila. U vežbi pod nazivom „Hladan odgovor 2022”, u uslovima surove norveške klime, svoju snagu je proverilo oko 30.000 vojnika iz 27 savezničkih i partnerskih zemalja.

Azovstalj napustila grupa od 25 civila

Preuzmite android aplikaciju.