Почетна > Нови Сад

Нови Сад Србија

Филмови награђени у Венецији, Кану, Берлину, Сарајеву и Пули на Слободној зони

Филмски фестивал „Слободна зона“, на ком ће бити приказана награђена филмска остварења са фестивала у Венецији, Кану, Берлину, Сарајеву и Пули, биће одржан од 6. до 11. новембра у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.
Фото: Unsplash/Houses Cheung

На програму фестивала биће филмови „Још сам ту“ Валтера Салеса, награђен за најбољи сценарио у Венецији, „Човјек који није могао шутјети“ Небојше Слијепчевића, освајач Златне палме за кратки филм у Кану, „Мој омиљени колач“ Марјам Могадам и Бенташа Санаха, добитник Награде екуменског жирија и Награде FIPRESCI у Берлину, као и „Три километра до краја света“ Емануела Парвуа, победник Филмског фестивала у Сарајеву и „Наша дјеца“ Силвестра Колбаса, најбољег редитеља Пулског фестивала.

Бразилски редитељ Валтер Sales снимио је историјску драму и бразилског кандидата за Оскара, „Још сам ту“ о трагичним последицама војне диктатуре у Бразилу. Главна јунакиња је Еунисе Паива, мајка петоро деце која постаје активисткиња након хапшења супруга и бившег конгресмена Марсела.

Филм Небојше Слијепчевића, „Човјек који није могао шутјети“, представља ванвременску људску дилему, како реаговати када сте сведоци неправде или насиља. Инспирација за филм био је пензионисани капетан ЈНА, који се једини побунио против злочина над недужнима, због чега је убијен. Главне улоге тумаче Горан Богдан, Драган Мићановић, Алексис Маненти и Силвио Мумелаш.

Један од најбоље оцењених филмова у званичној конкуренцији 74. Берлинског фестивала, „Мој најдражи колач“, режирали су Иранци Бенташ Санаха и Марјам Могадам. Ово је један од првих филмова који приказује жену без хиџаба од доласка на власт исламског режима 1979, са ретко виђаним сценама у којима жене пију алкохол, пуше цигарете или љубе мушкарце. Због свега тога, редитељима је био забрањен долазак на светску премијеру у Берлин, где је филм добио Награду екуменског жирија и признање Удружења филмских критичара FIPRESCI.

Румунски редитељ и глумац Емануел Парву у свом трећем остварењу „Три километра до краја света“ прати 17-годишњег Адија који проводи лето у родном селу. Када доживи брутални напад на улици, његов живот окреће се наглавачке. Уместо да га подрже, родитељи и комшије се окрећу против њега и он схвата да је, наизглед мирна фасада његовог села, препуна пукотина.

Парвуов филм добио је Срце Сарајева за најбољи играни филм тридесетог Сарајевског филмског фестивала и Квир палму у Кану, за најбољи филм са ЛГБТ тематиком, а биће и румунски представник за Оскара за страни филм.

Родитељска љубав тема је и документарца „Наша дјеца“ загребачког аутора Силвестра Колбаса. Ова лична прича задире дубоко у породичне ране и производ је родитељске бриге и страха да се не погреши у одгајању. У средишту је Силвестров однос са његово троје деце. „Ми смо култура успеха и волимо да се представимо бољима него што јесмо, кријемо своје неуспехе. Надам се да ће се људи препознати и видети да нису сами у проблему“, поручио је редитељ.

Колбус је награђен за режију на Пулском фестивалу, а неки хрватски медији оценили су га као „најбољи документарац који ћете погледати ове године“.

Публика ће на филмском фестивалу моћи да погледа преко 65 играних и документарних ангажованих филмова у београдским дворанама Дома омладине, Дворане Културног центра, Art биоскопа Kolarac, MTS дворане, UK Parobrod, Југословенске кинотеке, Cinegrand Раковица и Cineplexx „Ушће“, у салама Cineplexx Крагујевац и Cineplexx Ниш, као и у Новом Саду у биоскопу Cineplex Arena Културном центру.

Фестивал ће бити свечано отворен 6. новембра у 19 сати у Плавој дворани Сава центра, регионалном премијером филма „Anora“ Шона Bejkera, добитника Златне палме, а улазнице за отварање су у продаји по цени од 1.200 динара на онлајн сајтовима.

„Neukrotivi robot“ donosi robot radionicu i poklone za sve mališane u Areni

Преузмите андроид апликацију.