Kompanije koje su se bogatile prodajući cigarete i stvarajući zavisnost, čine nove korake u zdravstvenoj zaštiti.
Filip Moris Internacional (PMI), švajcarsko-američki proizvođač cigareta Marlboro, kupio je u poslednjih mesec dana dve farmaceutske kompanije, a u četvrtak je dobio podršku za kupovinu velike britanske biotehnologije Vektura.
Sa svojom stručnošću u lekovima za otežano disanje, Vektura je jedna od uspešnih britanskih priča o razvoju novih inhalacionih tretmana za stanja poput astme i hronične opstruktivne plućne bolesti – sve stanja za koja se zna da su uzrokovana pušenjem cigareta. Uprkos razlikama kompanija, odbor Vekture u četvrtak je podržao ponudu PMI nakon što je duvanska kompanija nadmašila suparničkog ponuđača.
To je primer “kružne ekonomije koja ide pogrešnim putem“, rekla je Gejl Hurlei, britanska i evropska direktorka kompanije Tobako Fri Portfolio, koja ujedinjuje finansijske kompanije koje su se obavezale da neće ulagati u duvansku industriju. “Ne samo da će duvanske kompanije profitirati od prodaje cigareta, već i od lečenja bolesti koje izazivaju“ rekla je ona.
PMI nije jedina duvanska kompanija koja se uvukla na farmaceutsku teritoriju. Britiš Amerikan Tobako (BAT) ima biotehničku podružnicu u SAD (Kentaki BioProcesing) koja je prošle godine pokrenula rana klinička ispitivanja vakcine protiv Kovida-19.
„Veoma je neetično“ zarađivati dva puta tako što ćete ljude navući na zavisnost od pušenja, a zatim lečiti njihovu kasniju bolest, sopštilo je Evropsko respiratorno društvo u pismu britanskom sekretaru za zdravstvo Sadžidu Javidu i poslovnom sekretaru Kvasi Kvartengu koji lobiraju protiv sporazuma sa Vekturom.
Preuzmite androidaplikaciju.