Po uzoru na evropske prestonice, Novi Sad je i ovog puta opravdao naziv „Srpska Atina“, otvorivši knjiški festival na otvorenom, pod nazivom „Dani novosadskih izdavača i autorskih izdanja“ zahvaljujući kojem je naš grad, ponovo odisao prosvetiteljskom energijom.
Ljubav prema knjizi je duboko urezana u biće mnogih Novosađana, znanje koje se crpi iz knjiga kod mnogih je intelektualna svojina koja se neguje i umnožava od vajkada.
Zato nas ne čudi kada nam kažu da je baš u Novom Sadu, otvoren Prvi posleratni sajam knjiga 1947. godine u prostorijama Sokolskog doma, u tom trenutku prosvetiteljski gradski događaj koji je za tadašnji period bio bar deset godina ispred beogradskog i petnaest ispred zagrebačkog sajma.
U ovoj festivalskoj godini kulture, otvorena je (na radost mnogih) po treći put, još jedna knjiška manifestacija na kojoj je predstavljen veliki broj izdavačkih kuća iz Novog Sada.
Manifestaciju je širokim osmehom otvorila upravnica najstarije srpske čitaonice u Irigu, Vera Novković, kada su na početku programa predstavljene dve antologije pesama o vinu.
Ovakav događaj je jedinstvena prilika u kojoj se izdavači predstavljaju široj čitalačkoj publici, razvijaju diskusiju sa prisutnima, a za dodatni užitak i ambijentalnu podlogu, prilagođen je muzički program koji je upotpunio festivalski štimung.
Iz dvorišta, kroz otvorena vrata Sokolskog doma, širio se dobro poznat miris knjige koji će opijati čitalačku publiku sve do 16. oktobra koliko i traje ovaj festival.
U narednim danima, posetioci mogu očekivati likovnu izložbu Nele Tatalović, potom će uslediti omaž zrenjaninsko-novosadskom piscu Vojislavu Despotovu i na kraju predstavljanje knjige „Književni kuvar ili jedinstvena književnost“.
Kapije manifestacije širom su otvorene za sve sugrađane od deset časova, ulaz je besplatan, a knjige spremne da dođu u „prave ruke“.
U nastavku pogledajte našu malu foto galeriju:
Humanitarna izložba u Galeriji „Prometej“, prihod nemenje štićenicima Dečjeg sela
Preuzmite android aplikaciju.