Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Fenomen koji je podelio Novosađane – gomboce ili knedle sa šljivama?

Postoje mnogi fenomeni koji su u stanju da podele Novosađane na ovu ili onu stranu, ali ništa ne seje seme razdora toliko efikasno kao pitanje da li se na slici ispod nalaze gomboce ili knedle sa šljivama.
Foto: PrtSc/ukusivojvodine.rs

Ovo jelo (ne smemo da ga nazovemo ni gomboce/ni knedle sa šljivama kako ne bismo zauzeli stranu) je dezert koji se jede pretežno na Severu naše zemlje, tačnije, ovde kod nas, u Novom Sadu.

Nema te kuće koja nije odrastala uz bakine gomboce ili mamine knedle sa šljivama.

Veruje se da je ovaj dezert originalno austrijskog porekla. Međutim, svojataju ga svi (Česi, Slovaci, Hrvati) pa i mi.

Na mađarskom jeziku zove se “Szilvásgombóc“. Otuda vam je jasno zašto ih zovemo gomboce, ukoliko zanemarimo i to da su okruglog oblika, a gomb je takođe izraz koji koristimo za kuglice.

Knedle sa šljivama, iliti gomboce, prave se vrlo lako. Dovoljno je svega dvadesetak minuta da ovaj dezert bude u potpunosti gotov.

Testo se pravi od krompira i brašna, šljiva se obmotava njime, ubaci se u vrelu vodu i kuva dok ne ispliva na površinu, a potom se uvalja u propžene prezle sa šećerom.

Diskutabilno je da li ih danas možemo nazvati knedlama sa šljivama jer ih naše domaćice sve češće prave sa nugat kremom, čokoladnim kremom, vanilom,
slatkim sirom i drugim raznovrsnim punjenjima.

Ovaj dezert je toliko popularan kod nas da je i zvanično dobio svoj dan!

Od 2020. godine zvanično obeležavamo Svetski dan knedli! Predlog za uspostavljanje Svetskog dana knedli stigao je iz Srbije, ali ga je podržala čak 41 zemlja širom sveta.


Ukoliko želite da se oprobate u kuhinji ostavljamo vam recept:

Sastojci:
1 kilogram krompira
2 kašike ulja
1 šolja vode
1 jaje
200 gr brašna
prstohvat soli
šljive po potrebi (1 veća ili 2 manje)
šećer u kocki
prezla
cimet, prema ukusu

Priprema:

Obarite krompir i ocedite. Zatim sve sastojke staviti u činiju i rukom umesiti kako biste dobili masu srednje tvrdoće. Ukoliko je testo tvrdo, dodati još vode, a ako je previše mekano dodati još brašna. Kašikom vaditi testo, formirati loptice u koje ćete staviti šljivu i kockicu šećera. U dubljoj šerpi, u kipućoj vodi, u koju ste dodali dve kašike ulja, kuvati knedle. Kada isplivaju na površinu, gotove su. Rešetkastom kašikom ih vaditi i uvaljati u proprženu prezlu u koju ste dodali šećer i cimet.


Ukoliko mislite da se ne biste tako dobro snašli u kuhinji, uvek možete prošetati u neki od novosadskih lokala koji imaju knedle u svojoj ponudi, kao što je recimo pivnica “Gusan“, a možete i da svratite u carstvo knedli pod nazivom “Ferdinand knedle“ gde ćete imati težak zadatak da izaberete ukus jer je ponuda izuzetno široka!

Neobičan oblik i “klinker“ opeka: znate li o kom novosadskom objektu je reč?

Preuzmite android aplikaciju.