Postoje mesta koja ljubitelji knjiga (ili pak arhitekture) na putovanjima kroz Evropu ne smeju zaobići. Već smo pisali o najzanimljivijim knjižarama Starog kontinenta, a danas delimo sa vama četiri zaista posebne biblioteke.
Žoanina (Koimbra, Portugal)
Biblioteka Žoanina deo je Univerziteta u portugalskom gradu Koimbra. Ovaj univerzitet je inače jedan od najstarijih na svetu i najstariji u Portugalu, a Žoanina je definitivno njegova najznačajna zgrada.
Izgradnju jedinstvenog baroknog zdanja naručio je ni manje ni više već tadašnji kralj Portugala, Žoao V, a biblioteka izgleda srazmerno raskošno.
Vešto oslikani plafoni, pozlaćene police i preko 60 hiljada knjiga samo su neki od razloga da se biblioteka poseti prilikom putovanja po Portugalu.
Kad se brojni posetioci raziđu te pogase svetla, u biblioteci na scenu stupaju slepi miševi koji igraju vitalnu ulogu u očuvanju starih rukopisa i knjiga. Naime, insekti predstavljaju veliku opasnost za papir, te su šišmiši tu da ih ulove i spreče da unište ovu vrednu kolekciju.
Poseta biblioteci se mora zakazati, a ulaznica košta 17.50 evra, ali uključuje i kartu za botaničku baštu, kraljevsku palatu, kao i druge značajne zgrade koje pripadaju univerzitetu.
Marčijana (Vencija, Italija)
Biblioteka sv. Marka, zaštitnika grada, nalazi se u Veneciji, odmah nasuprot Duždeve palate i jedna je od najpoznatijih (i najlepših) biblioteka u Italiji. Takozvana “Marčijana” čuva značajnu kolekciju klasičnih tekstova, sa preko milion radova u svom fondu.
Slavni italijanski renesansni arhitekta Andrea Paladio smatrao je da je ova biblioteka “najbogatija i najlepše ukrašena” zgrada ikad konstruisana još od doba antike.
Ovom mišljenju doprinose činjenice da su neke od freski na plafonu i ukrasa u nišama dela ni manje ni viđe nego slavnih venecijanskih umetnika Ticijana i Tintoreta.
U biblioteku se ulazi dramatičnim mermernim stepeništem, a zgrada osim enterijerom pleni i svojom skladnom klasičnom spoljašnjošću. Ulaznica košta 19 evra.
Ervin Sabo (Budimpešta, Mađarska)
U Budimpešti ima nekoliko interesantnih biblioteka, ali za ovaj put izdvajamo javnu biblioteku “Ervin Sabo”.
Osnovana je početkom 20. veka, kada je aristokratska palata u blizini Kalvin trga pretvorena u Biblioteku, a i danas je jedno od najpopularnijih mesta za čitanje i učenje u Budimpešti. Očaravajuće barokne sobe za čitanje nalaze se na četvrtom spratu. Ulaznica košta 1000 forinti.
Oobo (Helsinki, Finska)
Najimpresivnija i najmlađa biblioteka u Helsinkiju već je nagrađena od strane međunarodne Federacije biblioteka za najbolju javnu biblioteku godine 2019. Ova fascinantna zgrada pleni kako svojim dizajnom i arhitekturom tako i sadržajima same biblioteke.
Moderna i minimalistička, ipak čuva vrednosti zanata i reči pisane na papiru, dok u isto vreme predstavlja mesto na koje lokalci idu da bi se upoznali sa novim tehnologijama. U projekat je uloženo 98 miliona evra a kolekcija broji preko sto hiljada knjiga.
Osim biblioteke, ovde se mogu pronaći i koncertna sala, multimedijalne prostorije, te radionice za fotografiju, muziku, šivenje, 3D štampu, ali i privlačni prostori za druženje i kafenisanje. Ulaz je besplatan.
Autor teksta: N. K.
Preuzmite android aplikaciju.