Početna > Biznis
Biznis

Falsifikati nemaju tipičnu aromu meda

Pošto je nedavno analizama ustanovljeno da je od 25 uzoraka meda koji se prodaje u trgovinama 22 falsifikat kome je dodata neka vrsta šećera, postavlja se pitanje kako prepoznati pravi pčelinji proizvod na tržištu.
Foto: Unsplash/robertina

Pčelari kažu da je to u suštini teško ustanoviti, ali ipak smatraju da se po nekim karakteristikama falsifikati ipak mogu prepoznati. Pre svega, kažu, nemaju tipičnu aromu meda.

Takvim medovima su dodate veštačke boje, ali one nemaju sposobnost da daju medu prirodnu mutnoću.

Kako kaže Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije SPOS, što je med prirodno tamniji, falsifikatori dodaju više veštačke boje, koja samo potamni med, ali on ostaje kristalno providan.

„Bukvalno možete prepoznati sagovornika gledajući ga kroz teglu, dok kod prirodnog meda to nije moguće jer on ima prirodnu mutnoću. Falsifikati napravljeni od čistog šećera imaju neobično nisku cenu, koja je neretko niža od otkupne cene meda po kojoj pakeri meda kupuju med od pčelara. Takvi falsifikati obično zbog procesa proizvodnje imaju jako povišen nivo HMF-a ili hidroksimetilfurfurala, koji nastaje raspadom fruktoze, jednim od glavnih šećera koji se nalaze u medu. Da bi ga smanjili, falsifikatori u taj lažni med dodaju čak i živu sodu, koja je jako opasna“ kaže on.

Savršeniji falsifikati, dodaje, čak prolaze i sofisticiranije analize, ali ne sve.

Međutim, njih je na prvi pogled mnogo teže prepoznati, i čak su i dugogodišnji pčelari često nemoćni.

Srbija ima višak pšenice, kukuruza i suncokreta

Preuzmite android aplikaciju.