Osim opštepoznatih centralnih četvrti koje neizbežno obilazimo prilikom poseta evropskim prestonicama, postoje i one druge, do kojih da bismo došli moramo izaći iz strogog centra.
Iako načičkane turistima, ne smemo ih propustiti, jer i pored toga što nisu odolele gužvama, uspele su da sačuvaju autentičnost. Predstavljamo vam delove Lisabona, Rima, Pariza, Berlina i Atine koji osvajaju svojim jedinstvenim karakteristikama, pozivaju na neprekidno fotografisanje i ostaju u sećanju dugo posle povratka kući.
Alfama
Najstarija četvrt Lisabona sa svojim minijaturnim trgovima, vešom koji se suši sa malih balkona i raznobojnim saksijama sa cvećem, najčešći je motiv za razglednice iz prestonice Portugala.
Brdoviti lavirint uskih ulica popločan kaldrmom iziskuje određenu fizičku kondiciju i obuću isključivo ravnih peta, ali je svaki napor isplativ.
Kada je 1755. veliki zemljotres zatresao čitavo Iberijsko poluostrvo Alfama je jedino naselje Lisabona koje nije bilo oštećeno. Odolela je i Rimljanima, Vizigotima i Arapima. Ovi poslednji dobrim delom su odgovorni za urbanističko rešenje Alfame, koja je zidana tako da bude teško osvojiva, ali i da obezbedi hladovinu stanovnicima tokom najtoplijih letnjih dana.
Idealno mesto za predah u šetnji su brojni vidikovci sa kojih se pružaju fantastični pogledi na Lisabon i reku Težo.
Alfama je sinonim za gitaru i fado, nostalgični portugalski muzički žanr koji dočarava život pomoraca i žena koje ih čežnjivo čekaju kod kuće. Vekovima je bila dom najsiromašnijima, ali u poslednjih deset godina i to se promenilo.
Alfamu nije zaobišla džentrifikacija, te su brojni lokalci morali da se presele u jeftinije delove grada, dok su na njihova mesta stigli investitori, hosteli i privatni smeštaj. Ni to međutim nije u potpunosti narušilo stari šarm četvrti.
Trastevere
Pored impozantnih mejnstrim atrakcija kao što su Fontana di Trevi, Sikstinska kapela i Koloseum, Rim nudi i nešto sasvim drugačije.
Za jedinstveno iskustvo lutanja u lavirintima kaldrmisanih prastarih ulica u kojima je nekada živela radnička klasa, treba se zaputiti na levu obalu reke Tibar, u posetu šarmantnoj četvrti Trastevere.
Načičkan barovima i restoranima otkačenih enterijera, Trastevere je idealno mesto za šetnju bez mape tragom ulične muzike i otkrivanje srednjevekovnog Rima, zidova obraslih bršljenom, malih trgova, ali i poneke velelpne crkve i mini palate.
U šetnji između grafita i veša koji se suši iznad glava prolaznika, čuju se razni jezici, budući da je Trastevere multikulturalna četvrt – nekada dom Jevrejima i Sirijcima, a danas došljacima iz svih krajeva sveta, uključujući brojne studente.
Monmartr
Ne postoji bolji scenario za avanture Ameli Pulen od boemskog Monmartra u Parizu. Famozno brdašce u 18. arondismanu kojim dominira bela bazilika Svetog Srca bilo je u doba “La Belle Époque” dom Moneu, Renoaru, Tuluz-Lotreku, Pikasu, Van Gogu i brojnim drugim značajnim umetnicima.
Ne čudi što i danas nebrojeni umetnici u pokušaju dođu baš na Monmartr u potrazi za inspiracijom i slavom. Iako je donekle prepun zamki za turiste kao što su preskupi restorani i jezivi suveniri, vredan je posete ukoliko ih izbegnete i fokusirate se na istorijski šarm, seosku amotsferu i naravno, na baziliku Svetog Srca.
Ova istovremeno grandiozna i graciozna građevina vidljiva je iz gotovo svih delova grada, pa ipak vredi se popeti 130 metara do vrha Monmartra i videti je izbliza i iznutra.
Izgrađena je krajem 19. veka u romano – vizantijskom stilu, posvećena je Hristovom srcu i čuva jedan od najvećih mozaika na svetu, površine 475 metara kvadratnih. Centralna figura mozaika je Hrist u belom, raširenih ruku, sa zlatnim srcem. Bonus je jedinstveni pogled na Pariz sa stepeništa bazilike.
Ukoliko želite da pogledate još neke znamenitosti Francuske, možete pogledati ovde.
Krojcberg
Ljubitelji ulične umetnosti, alternativnih stilova života i bliskoistočne hrane ne bi smeli da propuste Krojcberg, nekada najsiromašniju četvrt zapadnog Berlina ograđenim berlinskim zidom sa tri strane, a danas dinamični multikulturni kvart po kom se sa uživanjem može lutati satima.
Iako se nalazi na svega nekoliko kilometara od otmenog kvarta Mitte i poslovnog Aleksanderplaca, Krojcberg je sušta suprotnost konvencionalnom Berlinu: on je dom imigranata ali i kreativaca, alternativaca i umetnika.
Za Berlin se ne može reći da je posebno lep grad, a Krojcberg nije izuzetak. Pa ipak, otužne sive zgrade i neupečatljiva arhitektura ulepšani su šarenim muralima i grafitima, parkovima i obalom reke Spri, zelenom venom kvarta i ujedno i njegovom granicom.
Krojcberg je galerija na otvorenom, radova je na stotine, i dok se neće svi složiti da oslikani zidovi jesu umetnost, Krojcberg je svakako vizuelno najinteresantniji deo Berlina.
Verovatno najpoznatiji mural je “Astronaut kosmonaut” Viktora Eša iz 2007. koji prekriva površinu od 22 x 14 metara. Astronaut predstavlja Hladni rat i “svemirsku trku” između Sovjetskog Saveza i SAD.
Plaka
U podnožju Akropolja nalazi se Plaka, najstarija gradska četvrt Atine. Zatvorena za saobraćaj, sređena i uredna, Plaka više liči na neko divno i udaljeno grčko ostrvo nego na centralni deo inače haotične prestonice. Iako veoma popularna među turistima i stoga često prepuna ljudi, definitivno je vredna obilaska.
Smatra se da je kvart nastao na mestu drevne atinske Agore, te da je neprekidno naseljen oko tri hiljade godina. Njenim ulicama su šetale legendarne vojskovođe Perikle i Aleksandar Veliki, u vreme Osmanlija bila je poznata kao “turska četvrt”, da bi 1884. delimično izgorela u velikom požaru.
Sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka bila je poznata po ludom noćnom životu, dok je danas pretežno privlačna za dnevni obilazak, degustaciju najbolje baklave u gradu u kafiću Yiasemi i šoping odabranih, ručno izrađenih suvenira u nekoj od desetine prodavnica. Za naklonjene istoriji tu su i brojni muzeji i crkve vredni posete.
Autor teksta: N. Košta
Preuzmite android aplikaciju.