Košarkaška reprezentacija Srbije sutra od 10.45 časova sastaće se sa selekcijom Litvanije u četvrtfinalu FIBA Svetskog prvenstva u Manili. Ovaj duel predstavlja više od jedne košarkaške utakmice, jer je reč o dve zemlje i dva naroda koja su sinonim za košarku u Evropi.
Ovo će biti 12 susret naše selekcije sa Litvanijom, a u dosadašnjih 11 skor je 6:5 u korist „orlova“. Ipak, uz Italiju, Litvanija je selekcija koja nam je donela najviše bola u 21. veku. Ruku na srce, Jugoslavija je 90-tih bila „crna mačka“ za ovu baltičku naciju, bar kada je u pitanju košarka.
Četiri medalje su nam ”skinuli” Litvanci u proteklih 20 godina, a poslednji put su nas u pohodu na odličija sprečili u polufinalu Evrobasketa 2015. godine. Ipak ovo rivalstvo datira još od Atine i davne 1995. godine.
Rivalstvo za istorijske udžbenike
Evropsko prvenstvo u Grčkoj – Nakon ukidanja sportskih sankcija Jugoslaviji u proleće 1995. godine, košarkaška Evropa je konačno dobila željeni susret između dva najjača tima na starom kontinentu.
Kažu da je teško savladati jednog rivala dva puta, ipak Jugoslavija je i to uspela. Sa klupe predvođena selektorom Dudom Ivkovićem i pomoćnicima Željkom Obradovićem i Mutom Nikolićem, a na terenu imenima poput Dejana Bodiroge, Saše Đorđevića, i Vlade Divca, Jugoslavija je uspela prvo u grupi a zatim i u finalu da savlada Litvance.
Olimpijske igre u Atlanti – Jugoslavija je u Atini postavila temelje vladavine evropskom košarkom, sledeće leto je bio momenat da se odmerimo sa najjačima na svetu – Amerikancima i to na takmičenju do kojeg im je itekako stalo.
Na tom putu smo opet gazili sve pred sobom i zakazali susretr sa Litvanijom u polufinalu Igara. Pobeda u ovom meču donosila je „vizu“ za finalni okršaj sa „Drim timom“ koji nije bio baš originalan, ali je bio strahovito jak. Arvidas Sabonis i drugovi su najavili osvetu, opet su bili isti akteri kao u Atini godinu ranije, a ni ishod se nije promenio.
Evropsko prvenstvo u Španiji – Leto 1987. godine i novi okršaj za prevlast u evropskoj košarci. Evrobasket u Barseloni je ipak imao drugačiju raspodelu karata. Jugoslavija je bila slabija za Divca i Paspalja, dok su Sabonis, Marčuljonis, Kurtinaitis, Homičus i ekipa digli ruke od reprezentacije Litvanije posle još svežih sećanja na dva traumatična poraza od „plavih“.
Sa Litvancima smo se ukrstili u četvrtfinalu. Ali bila ja to slabija ekipa od onih na koje smo navikli. Einikis, Karnišovas i Štomebrgas su pokušali da prekinu crni niz protiv Jugoslavije, ali su još jednom završili pognutih glava.
Olimpijske igre u Sidneju – Poslednji duel ove dve reprezentacije u 20. veku dogodio se na Olimpijskim igrama 2000. godine. U međuvremenu smo postali prvaci sveta u Atini i izgubili krunu na Evrobasketu u Francuskoj 1999. gde su se pojavile prve pukotine u do tada savršenom sistemu. Smena generacija nije odrađena baš najsrećnije i u Sidneju smo prvi put posle četiri godine ostali bez medalje sa velikih takmičenja. Bili smo bez povređenih Đorđevića, Savića, nije igrao ni Divac, a Danilović je celo takmičenje muku mučio sa povredom. Ovaj hendikep su Litvanci iskoristili i u četvrtfinalu zabeležili svoju prvu pobedu protiv naše selekcije.
U 21. veku Litvanija i Srbija su se susrele šest puta, a naša selekcija je slavila svega dvaput.
Prva pobeda je bila u drugoj grupnoj fazi Evrobasketa 2009. godine i u grupnoj fazpoi takođe, Evropskog prvenstva 2013. godine, kada smo zabeležili i poslednju pobedu protiv Litvanije na nekom većem takmičenju.
Sada 10 godina kasnije Svetislav Pešić i selekcija Srbije, pokušaće da poveća istorijski bilans, a umanji razliku iz poslednjih 20 godina. Litvanci će ovog puta biti favoriti na papiru, nakon što su savladali moćni SAD, ali ne treba otpisivati naše momke, kojima ne manjka motiva. Jedan od njih je svakako i Boriša Simanić, za koga će se kolege u nacionalnom dresu sasvim sigurno muški „pobiti“ sutradan sa Litvancima.
Pešić: Protiv Litvanije su potrebni izvanredni napad i odbrana
Preuzmite android aplikaciju.