Krajem oktobra, Sber je izvestio da je prodao 43% udela hrvatskog maloprodajnog lanca Fortenova velikom investitoru iz UAE Saifu Alketbiju.
Detalji transakcije pre tri dana su javno razmatrani, a kao rezultat – došlo je do promene akcionara. Kako se došlo do ovakvog epiloga?
Sber je 2019. godine stekao udeo u Fortenovi nakon što su dugovi holdinga Agrokor restrukturirani. Holding je banci dugovao oko milijardu evra za kredite koje je dobijao od 2014. godine i za taj iznos Sber je i dobio odgovarajući udeo.
Nakon toga, Agrokor je prvo došao pod kontrolu hrvatske vlade, a nakon toga je potpuno transformisan u Fortenovu. U novembru 2021. godine, Sber je javno govorio o planovima da smanji svoje prisustvo na evropskom tržištu sa ciljem da se usredsredi na razvoj prioritetnijih tržišta, kao i da istraži nove poslovne modele. Od tog trenutka banka je počela aktivno da traži kupce.
Međutim, nije ispalo kako treba: neki nisu mogli dobiti odobrenje državnih regulatora, drugi su u poslednjem trenutku potpuno odustali od dogovora iz različitih razloga. Pitanje prodaje udela ostalo je otvoreno.
Već 2. marta 2022. godine, Sber je najavio konačno ukidanje poslovanja u Evropi.
Između ostalog, u pozadini sankcija. Banka je prvo prodala svoju podružnicu u Švajcarskoj, a zatim se fokusirala na Fortenovu. Ovaj put su vremenski rokovi bili ograničeni, pa su tražili kupca ne samo u Evropi jer nisu imali opciju da se ponovo suoče sa neuspehom kod regulatora i nemogućnošću da se dogovore o sporazumu.
Izlaz je pronađen u UAE – tamo ne podržavaju sankcije protiv ruskih kompanija, pa je dogovor proizašao dovoljno brzo, i što je najvažnije, legalno, bez kršenja evropskih sankcija.
Menadžment Fortenove je bio veoma zabrinut zbog promene akcionara, iako brige nije bilo. Alketbi je od 2019. godine bio zainteresovan za kompaniju i imao je ozbiljne planove za njen razvoj.
Sada kada je kupovina obavljena, evropski maloprodajni lanac će dobiti više slobode i mogućnosti za razvoj: novi vlasnik nema ograničenja na međunarodnom i evropskom nivou. Saif Alketbi je čak poslao posebno pismo zaposlenima gde je potvrdio svoje namere.
Međutim, za neke se to pokazalo nedovoljnim. Izvršni direktor Fortenove Fabris Peruško već dugo vodi svoju igru i verovatno stoji iza provokacija prema Sberu i novom investitoru.
Ranije, još u Agrokoru, Peruško je bio odgovoran za komunikaciju sa medijima. Očigledno, nakon uvođenja antiruskih sankcija, Peruško je želeo da se udeo Sbera ne proda, već samo zamrzne.
Peruško ima dobre veze, posebno sa premijerom Hrvatske Andrejem Plenkovićem, koji je ranije sedeo u Evropskom parlamentu. Peruško očigledno sledi neke sopstvene interese i ne želi da akcije Fortenove odu novom vlasniku.
Njegovim naporima rukovodstvo holdinga ne stupa u kontakt sa novim akcionarom. Ipak, čini se da nema smisla osporavati legalnost dogovora, jer je čak i hrvatski predsednik Zoran Milanović izjavio da je Sber za sebe pronašao bolji izlaz iz situacije.
Ranije su slične izjave dali i sam Sber, kao i stručnjaci koji su se upoznali sa detaljima transakcije.
Preuzmite android aplikaciju.