Početna > Svet
Svet

Evropska unija na kolenima zbog žege i gasa

Nemački krematorijumi strepe od manjka gasa, koji im je potreban u poslu. Francuske nuklearke na Roni i Garoni zbog vrućine snižavaju proizvodnju struje jer ne mogu vrelom vodom da ohlade turbine. Brisel predlaže preradu gradske kanalizacione vode za navodnjavanje polja pred žetvu. Usred nezapamćene žege praćene sušom, ledenih odnosa sa „Gaspromom”, i paprenih troškova za nabavku tečnog gasa (LNG), Evropska unija je u stanju opipljivog energetskog rastrojstva, zbog čega je cena tog energenta i juče nastavila samo da raste.
Foto: Unsplash/Tom-PREJANT

Tako je na ključnoj evropskoj energetskoj berzi u Holandiji cena gasa za isporuke vikendom porasla na 200,5 evra po megavat-satu (čitavih sedam evra u odnosu na dan ranije), dok je cena koja se sada plaća za oktobarske isporuke tog energenta porasla za 4,9 evra, dostigavši 200,6 evra po megavat-satu, preneo je Rojters.

Istovremeno, ruski gas nastavio je i juče da „kaplje” prema EU (trenutne isporuke su oko petine ugovorenih), između ostalog i zbog zategnute sage povodom vraćanja remontovane „Simensove” turbine iz Nemačke u Rusiju. Iz „Gasproma” ovih dana posebno naglašavaju da od ukupno šest turbina na instalaciji u Viborgu kod Sankt Peterburga, trenutno radi samo jedna, zbog, kako kažu, „tehničkih problema izazvanih sankcijama” na preostale četiri.

U sveopštem energetskom košmaru u kom je, na primer, širom Španije snabdevanje potrošača vodom noću smanjeno, uz zabranu pranja vozila i ukidanje tuševa na plažama, Brisel upozorava da se treba spremiti „za najgore”. Drugim rečima, da „ Gasprom” potpuno prekine snabdevanje EU, pre nego što tamo napune energoskladišta za zimu. Povodom pripremanja zaliha gasa za zimu, Brisel je ipak optimista.

„Može se očekivati da će članice EU napuniti svoja kapacitete skladištenja gasa na 80 odsto do 1. novembra. Trenutno, ti kapaciteti su puni 70,54 odsto, što je više od petogodišnjeg proseka, koji iznosi 70,32 odsto”, saopštilo je Udruženje operatera gasne infrastrukture u EU (GIE), preneo je portal „EU obzerver”.

Koliko god ova vest na prvi pogled delovala ohrabrujuće za potrošače gasa u EU, ključni detalj izostaje u saopštenju GIE. Naime, da je cena gasa u EU danas mnogostruko veća nego u prethodnom petogodišnjem periodu. Energoberze pritom procenjuju da bi nabavljeni gas od sada do kraja jeseni u EU mogao da košta i „deset puta više od istorijskog proseka”, preneo je Rojters.

Kina: SAD moraju da snose „ozbiljne posledice“

Preuzmite android aplikaciju.