Почетна > Свет
Свет

Европска комисија: Како до нултог загађења ЕУ до 2050

Европска комисија предложила је данас строжа законска ограничења за емисије загађујућих материја у ваздуху, као и правила која ће приморати фармацеутске и козметичке компаније да уклоне загађење воде изазвано њиховим производима.
Фото: Pixabay/SeagullNady

Данашњи предлози су кључни за реализацију амбиције Европског зеленог договора о нултом загађењу и плана да се до 2050. године створи животна средина без штетног загађења.

ЕК је предложила три закона која се односе на последице загађења ваздуха и воде по здравље и животну средину и захтев да до 2030. године ЕУ испуни нове законске обавезујући границе загађења ваздуха које ће бити ближе строжим препорукама Светске здравствене организације кад су у питању граничне вредности загађења ваздуха.

Данашњи предлог ће помоћи, каже Комисија, у постизању драматичног побољшања квалитета ваздуха широм Европе до 2030. године, што ће довести до бруто годишње користи између 42 и 121 милијарде евра у 2030. години, за трошак мањи од 6 милијарди евра годишње.

Комисија објашњава да скоро 300.000 Европљана прерано умире сваке године због загађења ваздуха а предложена нова правила смањиће смртност за 75 одсто за десет година.

Нездраво окружење има директне и скупе последице по здравље, с болестима срца и плућа или рака изазваних загађењем, наводи ЕК додајући да што се дуже чека да се смањи загађење, већи су трошкови за друштво.

Извршни потпредседник задужен за Европски зелени договор, Франс Тимерманс, је рекао данас да „ЕК жели да до 2050. године наше окружење буде без штетних загађивача“ и да предлози Комисије циљају „даље смањење загађења воде и ваздуха“ и они су „кључни део те слагалице“.

Комисија предлаже редовну ревизију стандарда квалитета ваздуха, усклађеним са најновијим научним доказима, као и друштвеним и технолошким развојем а предлаже се да се смањи за више од половине годишња гранична вредност за главни загађивач – фине честице ПМ2,5.

Ревизијом ће се осигурати да људи који претрпе здравствене штете због загађења ваздуха имају право на надокнаду у случају кршења правила ЕУ о квалитету ваздуха. Они ће такође имати право да их заступају невладине организације кроз колективне тужбе за накнаду штете.

Предлог ће такође донети више јасноће у погледу приступа правди, ефикасних казни и бољег информисања јавности о квалитету ваздуха.

Данашњи предлози остављају националним и локалним властима да одреде конкретне мере које ће предузети да би испунили стандарде.

На питање Танјуга да ли ЕК ради са државама Западног Балкана као најближег суседа држава Уније, на достизању сличних стандарда кад је у питању смањење загађења ваздуха, Тимерманс је одговорио да се с балканским земљама ради на енергетској транзицији јер на квалитет ваздуха пуно утичу централе које раде на угаљ“.

Он сматра да би енергетска транзиција заиста имала позитиван утицај на квалитет ваздуха.

Третман градских отпадних вода је такође део ових предлога. Да би се отпадне воде искористиле на најбољи могући начин као ресурс, предлаже се да се до 2040. године тежи енергетској неутралности сектора и побољша квалитет муља како би се омогућило више поновне употребе, доприносећи тако циркуларној економији.

Предлог тражи да компаније буду одговорне за део трошкова чишћења загађења које њихови производи испуштају у отпадне воде широм ЕУ и то се односи на фармацеутску и козметичку индустрију.

Ослањајући се на искуство са ковид-19, Комисија предлаже и систематско праћење отпадних вода на присуство неколико вируса, међу којима су CoV-SARS-19 и отпорност на антимикробне лекове.

Комисија предлаже такође да се ажурирају листе загађивача воде како би се строжије контролисали у површинским и подземним водама. На спискове ће бити додато 25 супстанци са добро документованим проблематичним утицајима на природу и здравље људи као што су ПФАС, који се користи између осталог у посуђу, одећи и намештају, пени за гашење пожара и производима за личну негу, затим низ пестицида и производа разградње пестицида, као што је глифосат, Бисфенол А, пластификатор и компонента пластичне амбалаже, неки фармацеутски производи који се користе као лекови против болова и антиинфламаторни лекови, као и антибиотици.

Putin nadgleda vežbu nuklearnih snaga

Преузмите андроид апликацију.