Iz EK smatraju da će do 2031. doći do pada potrošnje mesa, da voćare očekuje rast kao i proizvođače organskog mleka.
Evropska komisija objavila je na svom sajtu predviđanja rasta i razvoja poljoprivrede na evropskom kontinentu u narednih deset godina, odnosno do 2031. Akcenat je stavljen na organsku proizvodnju, rastu potrošnje organskog mleka i padu tražnje za mesom.
Kako se navodi, proteinski usevi biće sve traženiji, a klimatske promene će još više uticati na proizvodnju voća i povrća, pa i na rast tražnje i cena. U narednoj deceniji doći će do pada potražnje za mesom pa tako i proizvodnje žitarica (za 2,8 odsto) zbog smanjene potrebe za stočnom hranom.
Istovremeno se očekuje skok potražnje za organskim mlekom i mogućnost da se, do tada, potrošnja sa sadašnjih 3,5 odsto udvostručiti. Predviđa se da će potrošnja mesa u EU, po stanovniku, pasti sa 69,8 kilograma u 2018. na 67 do 2031. godine. Broj grla krava će se smanjiti za sedam procenata. Kada je reč o svinjskom mesu, iz EK naglašavaju da stanje ostaje neizvesno, posebno zbog problema sa afričkom kugom svinja a očekuje se manja potrošnja za oko 1,5 kilograma po stanovniku.
U živinarstvu trenutni rast potrošnje mogao bi da se uspori, ali ne previše, jer potrošači piletinu smatraju za zdraviju u odnosu na ostale vrste mesa. U blagom porastu će biti proizvodnja i potrošnja ovčjeg mesa. Ako je suditi po projekcijama stručnjaka voćari nemaju razloga za zabrinutost, jer će proizvodnja voća ostati stabilna. Ipak će doći do smanjenja zasada jabuka, ali se računa na rast prinosa zahvaljujući korišćenju novih sorti. Potrošnje tog voća mogla bi da bude uvećana za 0,6 procenata.
Istovremeno su predviđanja da će biti smanjenja proizvodnje paradajza zbog pada potrošnje, a najveći italijanski i španski proizvođači paradajza već su najavili smanjenje svojih zasada. Prerađevine bi ipak mogle da budu isplative.
Preuzmite android aplikaciju.