Почетна > Бизнис
Бизнис

Европа све чешће скраћује радну седмицу за дан

Најновији пример је Немачка у којој се 45 компанија пријавило за тестирање четвородневне радне недеље, док је у Србији, по Закону о раду, предвиђена радна недеља до 40 сати, то јест минимално 36 сати.
Фото: Unsplash/pelsen

Крајем прошле године Шкотска је имала у плану да почне да тестира радну седмицу која ће трајати четири дана. Међутим, оно што Шкотску разликује од осталих земаља у којима је направљен овакав експеримент јесте то што ће се пилот-пројекат спроводити у јавном сектору.

За разлику од Шкотске, ових дана светом је одјекнула вест да једна од најјачих економских сила – Немачка, почела у 45 компанија да примењује четвородневну радну недељу, током које ће се утврђивати учинци таквог рада на плату. Тестирање ће трајати пола године.

Према присталицама четвородневне радне недеље и већини оних који су имали прилику да раде четири дана у седмици, то би повећало добробит радника, учинило их продуктивнијима. Верује се и да постоји могућност ублажавања проблема недостатка радне снаге. Јер, немачка Комора за трговину и индустрију објавила је прошлог новембра да се половина компанија бори с попуњавањем радних места.

За разлику од европских земаља у којима се увелико тестира такав скраћени рад у седмици, у Србији је и даље на снази идеја да треба да се ради дуже и више, а не краће.

Уз то, и овдашњи Закон о раду предвиђа радну недељу до 40 сати (минимално 36 сати). Њено евентуално скраћење значило би да би она трајала 32 радна сата, што домаћи прописи за сада не предвиђају, а послодавци су уверени да званично никада и неће трајати четири дана.

Једино је могуће да се радна седмица рецимо распореди на четири дана по десет сати рада или на пет дана по осам сати, што је најчешћи и случај.

Представници синдиката сматрају да је рано о томе преговарати у Србији, али би на такав потез могле да се позову поједине фирме у специфичним делатностима. Ипак, места за четвородневну радну недељу никако нема у производњи и трговини у којима су радници иначе најслабије плаћени и најдуже раде.

Што се тиче овдашњих послодаваца, у земљи нема превише компанија које послују четири дана у седмици. Они који тако раде кажу да им наруку, осим продуктивности која не опада, иде и уштеда енергије, посебно сада када је енергетска криза, али и репроматеријала који се користи у свакодневном раду.

Pšenici treba sneg

Преузмите андроид апликацију.