Почетна > Бизнис
Бизнис

Европа поново пали нуклеарне електране

Европска унија је зацртала нови циљ – да смањи зависност од руског гаса за две трећине ове године и прекине ослањање на руске испоруке горива знатно пре 2030.
Фото: Pixabay/distelAPPArath

Због тога се последњих недеља све више земаља враћа нуклеаркама.

Неке од највећих економија то чине врло убрзано, а разлози су више него јасни.

Русија је трећи највећи произвођач нафте у свету и други највећи произвођач природног гаса. У Европи покрива 25 одсто снабдевања нафтом и 30 до 40 одсто гасом.

И последњи подаци Еуростата показују да око 47 одсто гаса који је ЕУ увезла у првој половини 2021. године долази из Русије.

И још један податак : нафта и гас чинили су 60,5 одсто укупне потрошње ЕУ у 2020. показују подаци сајта за статистику Статиста. Потрошња нуклеарне енергије, те исте године, надмашила је потрошњу угља.

Тако су многи поново почели да пале нуклеарке, а на листи су Белгија, Велика Британија… ставове је почела да мења и Немачка, а у нуклеаркама спас види и Француска.

Белгија

Белгијска влада је одлучила да за 10 година продужи рад нуклеарних реактора, чије је гашење било предвиђено до 2025. године, због проблема у енергетском сектору, рекао је белгијски премијер Александар де Кру.

„Сви знају да је у Европи рат, ми бирамо извесност у неизвесним временима. Одлучили смо да се рад два реактора може продужити за 10 година“, саопштио је белгијски премијер.

Њихова одлука конкретно значи да ће два реактора, „Tihange 3“ уз границу са Немачком и „Doel 4“ код Антверпена, укупног капацитета 2 гигавата, наставити да раде у наредних 10 година, што је промена у односу на ранији план, предложен 2003. године, да се сви белгијски реактори угасе до 2025. године.

Велика Британија

Британски премијер Борис Џонсон обећао је да ће помоћи лидерима у нуклеарној индустрији да срежу бирократске процедуре за финансирање и изградњу нових електрана, како би Велика Британија поново добијала 25 посто својих енергетских потреба из нуклеарне енергије.

Како оцењују, Џонсон се радује пројектима нуклеарне енергије јер жели наћи начин за решавање спиралног раста цена које прете да угрозе народ који га је великом већином гласова довео на власт на изборима 2019. године.

Џонсон је изразио „изузетно разочарање што не градимо довољно нуклеарних капацитета у овој земљи и што не можемо то да урадимо довољно брзо“, истичући да жели виђети да Велика Британија добија најмање 25 посто струје из нуклеарних електрана, додао је помоћник британског премијера.

Француска

Француска истовремено гледа у будућност и управо ту види нуклеарке.

Француска ће изградити шест атомских реактора нове генерације ЕПР2 и размотрити опције за градњу додатних осам, изјавио је у председник Емануел  Макрон. стављајући нуклеарну енергију у центар настојања своје земље да постигне нулту емисију угљен диоксида до 2050. године.

Макрон је рекао да ће нове електране градити и њима управљати државни добављач енергије ЕДФ и да ће десетине милијарди евра бити одвојене за финансирање ових пројеката.

„Оно што нашој земљи треба, а услови постоје, јесте поновно рођење француске нуклеарне индустрије“, рекао је Макрон.

Немачка

Немачка је такође на листи држава ЕУ које највише зависе од руске енергије.

Немачка пак сада разматра да обустави планирано гашење електрана на угаљ у оквиру пакета мера за смањење ослањања на руске енергенте и ублажавање терета високих цена енергије, показује нацрт документа у који је увид имао Ројтерс.

Иако влада остаје при плану о постепеном избацивању угља до 2030. године, у нацрту се наводи да би одлагање гашења електрана на угаљ било у функцији смањења потрошње гаса у производњи електричне енергије.

“У оквиру тога, гашење термоелектрана на угаљ може бити суспендовано до даљег након мишљења Федералне агенције за мреже”, наводи се у нацрту.

Rusija razmatra prihvatanje bitkoina za izvoz nafte i gasa

 

Преузмите андроид апликацију.