Грчка влада планира да, са или без средстава ЕУ, настави са својим планом да изгради нову ограду на граници с Турском како би спречила илегалне миграције, али Европска комисија инсистира да би требало применити паметнија решења, преноси данас Евроактив.
„Нова ограда ће бити изграђена са или без Европе“, рекао је недавно грчки премијер Киријакос Мицотакис.
Европска комисија, међутим, инсистира на томе да се противи финансирању изградње ограда, али признаје да националне владе најбоље знају како да заштите своје границе.
„Државе чланице морају да заштите спољне границе ЕУ. Оне су најбоље позициониране да дефинишу како то да се уради у пракси на начин који је у потпуности у складу са правним тековинама ЕУ, укључујући поштовање основних права“, рекао је неименовани портпарол Европске комисије за Еврацтив.
Он је додао да Комисија остаје при ставу да је ефикасно управљање спољним границама приоритет за Унију и да се мора предузети интегрисани приступ.
„Фокус треба да буде на паметним решењима која подржавају примену европског интегрисаног управљања границама, као што су интегрисани, интероперабилни и прилагодљиви системи наџора“, нагласио је портпарол ЕУ.
Атина, додаје Евроактив, страхује да би ескалација сукоба на Блиском истоку могла да изазове нове таласе миграција и због тога је покренула дипломатске иницијативе са Либаном и палестинском управом.
Изградња ограде на североисточној копненој граници са Турском започета је 2012. године и од тада је, коришћењем националних финансијских ресурса, ограда продужавана.
Ово питање поново је актуелизовано након што је Немачка одлучила да заузме оштрији став према миграцији, а политичари у Берлину позвали су земље попут Грчке да појачају заштиту спољних граница Европе.
Атина је, имајући у виду нове развоје догађаја, поново ставила на сто свој захтев да проширење ограде финансира ЕУ.
Грчке власти пријавиле су да је дошло до пораста таласа миграција из Турске у 2024. години, у поређењу са 2023. годином, али су приметиле да мигранти углавном долазе морским путем, а не преко копнене границе са Турском.
Евроактив напомиње да многи сматрају да ће политичка стабилност између Турске и Грчке бити кључна за контролу миграционих таласа, као и да Атина ради на постизању тог циља.
Раније ове недеље Мицотакис и турски председник Реџеп Тајип Ердоган разговарали су на маргинама Генералне скупштине УН и сагласили се да наставе да раде на разбијању мрежа кријумчара.
У Грчкој је, у међувремену, ескалација на Блиском истоку изазвала забринутост, пошто медији преносе да се Израел припрема за могућу копнену офанзиву у Либану.
Због потенцијалних миграционих таласа преко Турске, у комбинацији са тешком економском кризом, у Атини влада осећај непријатности.
Грчки министар спољних послова Јоргос Герапетритис састао се са својим либанским колегом Абдалахом Боу Хабибом и обећао да ће предузети мере на нивоу ЕУ како би се пружила медицинска помоћ либанским грађанима који су повређени и којима је потребно лечење, док се Мицотакис састао са председником палестинске управе Махмудом Абасом.
Како су рекли за Евроактив неименовани дипломатски извори из Њујорка, где се одржава седница Генералне скупштине УН, питање миграција покренуто током свих контаката као потенцијална последица ширег ширења кризе на Блиском истоку.
Мицотакис је у интервјуу за Си-Ен-ЕН рекао да постоје прилике за прекид ватре које „наши израелски пријатељи“ нису довољно искористили.
Netanijahu: Netačni navodi medija da će biti prekida vatre u Libanu oko podne
Преузмите андроид апликацију.