Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Ево зашто треба да уврстите батат у своју исхрану

Батат се назива и слатким кромпиром, али је много више од тога. Иако изгледа као кромпир, по много чему се разликује од њега.
Фото: Pixabay/ivabalk

Слатки кромпир можемо наћи црвенкасте, наранџасте, беле и жуте боје, широког или дугуљастог облика, благог до изузетно слатког укуса.

Оно што га чини посебно здравим су витамини, минерали, влакна и антиоксиданси које садрже, па размислите о томе да их укључите у своју исхрану и једите га чешће.

Ево како слатки кромпир утиче на здравље:

Јача имунитет

Слатки кромпир садржи значајну количину витамина А који је неопходан за одржавање здраве коже, вида и правилног функционисања органа, али и витамина Ц који је неопходан за јачање имуног система.

Доприноси општем здрављу

Висок удео влакана и антиоксиданата које садржи слатки кромпир значајно је позитиван за здравље црева и дигестивног тракта. Међутим, ово гомољасто поврће богато је и калијумом, калцијумом, магнезијумом и манганом, минералима који штите многе различите системе у нашем телу, од костију и мишића до срца и кичмене мождине. Може допринети функцијама мозга Конзумација љубичастог слатког кромпира може допринети функцијама мозга. Студије на животињама су показале да антоцијанини који се налазе у љубичастом слатком кромпиру могу допринети здрављу мозга, смањити упалу и спречити штетне ефекте слободних радикала.

Има антиинфламаторни ефекат

Неконтролисана упала повећава ризик од скоро сваке хроничне болести, укључујући гојазност, дијабетес типа 2 и болести срца. Природна антиинфламаторна једињења у слатком кромпиру смањују упалу на ћелијском нивоу.

Добар је за губитак тежине

Око 12 процената скроба у слатком кромпиру је отпоран скроб, супстанца слична влакнима коју тело не може да свари. Једна студија је показала да је замена само 5,4 одсто укупног уноса угљених хидрата резистентним скробом довела до 20 до 30 одсто већег сагоревања масти после оброка.

Како припремити слатки кромпир?

Његова припрема је веома једноставна. Можете их кувати, пећи, пунити, пржити или кувати на пари, а можете их узгајати са или без коже. Можете их користити као прилог за слатке и слане оброке, а можете их укључити у све оброке у току дана, од доручка до десерта.

Imaju veoma pozitivan uticaj na zdravlje, a za ovu grupu ljudi su posebno korisne

Преузмите андроид апликацију.