Iako nam je možda teško da zamislimo da je moguće otrovati se čokoladom, psi ne mogu tako efikasno razgraditi svu hranu kao ljudi, a konzumiranje čokolade kod njih može izazvati opasne reakcije.
Čokolada sadrži hemikalije teobromin i kofein. Psi ne mogu tako lako da metabolišu ova dva stimulansa kao ljudi, pa se nakupljaju u telu životinje, mogu da ubrzaju telesne funkcije i izazovu opasne nuspojave.
Ozbiljnost negativnog uticaja čokolade na pse određena je nivoima teobromina i kofeina u čokoladnom proizvodu, količinom koju pas pojede, težinom i osetljivošću psa na hemijske stimulante.
Tamna i gorka čokolada je najtoksičnija za pse jer sadrži veću koncentraciju teobromina od mlečne čokolade i znatno nižu koncentraciju od bele čokolade.
Kako prepoznati trovanje čokoladom kod pasa?
Početni simptomi trovanja čokoladom se obično javljaju u roku od 6 do 12 sati i mogu uključivati prekomerno slinjenje i dahtanje, pojačanu žeđ i mokrenje, i stomačne tegobe praćene povraćanjem i dijarejom. Pas može doživeti povećan broj otkucaja srca i postati nemiran, nervozan i uzbuđen, slično kao osoba osetljiva na kofein koja je popila previše šoljica kafe.
U teškim slučajevima, nepravilan rad srca uzrokovan jedenjem čokolade može smanjiti cirkulaciju, što dovodi do pada telesne temperature. Ekstremni simptomi uključuju letargiju, grčeve mišića, napade i komu, koji ponekad dovode do smrti. Pošto telu treba duže da razgradi teobromin, simptomi trovanja čokoladom mogu trajati danima.
Kako se leči trovanje čokoladom?
Veterinari obično leče trovanje izazivanjem povraćanja ili davanjem doze aktivnog uglja, koji čisti toksine iz digestivnog sistema psa pre nego što se apsorbuju u krvotok životinje. U zavisnosti od težine trovanja, veterinari će propisati neophodne lekove ili tečnost za suzbijanje trovanja.
Od čega zavisi težina reakcije psa na čokoladu?
Kako pas reaguje na čokoladu zavisi najviše od veličine životinje. Komad čokolade će više delovati na čivavu, koja je obično teška oko 1,8 do 2,7 kilograma, nego na vučjaka, koji može da teži i preko 80 kg. Sto miligrama teobromina i kofeina po kilogramu težine psa dovoljno je da bude smrtonosno.
Različiti čokoladni proizvodi imaju različite nivoe teobromina i kofeina, a najveći problem je pekarska čokolada. Zanimljivo je da psi imaju četiri puta veću potrebu da posete veterinara zbog trovanja čokoladom tokom Božića i duplo češće za vreme Uskrsa nego za vreme praznika, a posebno ih privlači čokolada u raznim oblicima i figurama. Dakle, sakrijte čokoladu od pasa kao što je krijete od male dece jer je svima podjednako primamljiva.
Preuzmite android aplikaciju.