Početna > Život i stil
Život i stil

Evo zašto ne treba da perete zajedno peškire i garderobu

Čak i ako niste baš strogi u pogledu odvajanja veša pre pranja, postoji jedno pravilo koje ne bi trebalo da prekršite, a to je pranje peškira odvojeno od prljave odeće.
Foto: Pixabay/Antonio_Cansino

Postoji nekoliko dobrih razloga za to, koje ćemo objasniti u nastavku.

Različite tkanine zahtevaju različite uslove pranja

Dugo vremena je standardno pravilo za sortiranje veša bilo razdvajanje po boji – belo, crno i plavo i obojeno.

Najvažniji razlog za to je bio da se spreči promena boje.

Međutim, prilikom pranja vrsta tkanine je podjednako, ako ne i važnija od boje.

Razvrstavanje po vrsti tkanine posebno se preporučuje kada su u pitanju peškiri, jer ostavljaju vlakna koja se mogu zalepiti za druge tkanine tokom pranja, posebno one koje sadrže elastan, poput sportske odeće, kao i flisa i somota.

Tkanine imaju različite težine

Drugi razlog zašto je dobra ideja da peškire perete odvojeno je njihova težina i osetljivost. Teški predmeti mogu lako oštetiti delikatne predmete ako ih perete sve odjednom u mašini za pranje veša.

Pored toga, teški i glomazni predmeti poput peškira obično zahtevaju više vremena da se osuše nego lagane ili brzo sušeće tkanine. Zbog razlike u težini, preporučuje se da se posteljina i peškiri peru odvojeno, pri čemu se peškiri i odeća peru odvojeno.

Vrsta tkanine određuje deterdžent

Postoje neki proizvodi za pranje veša, kao što su tečni omekšivači i posteljina za sušenje veša, koje ne bi trebalo da koristite prilikom pranja određenih tkanina, posebno peškira. Omekšivači tkanine ostavljaju voštanu površinu koja smanjuje sposobnost upijanja peškira i može dovesti do slabljenja vlakana tokom vremena. Nikada nemojte mešati odeću u koju ste dodali omekšivač sa peškirima u bubnju.

Nekim tkaninama je potrebna topla voda, drugima hladna.

Dok je mlaka voda sada standard za pranje većine veša, peškiri i dalje moraju da se peru u toploj vodi jer su nakon samo nekoliko dana upotrebe puni nevidljive prljavštine, mrtvih ćelija kože i drugih nečistoća. Topla voda i deterdžent su jedino rešenje za uklanjanje klica, bakterija i tvrdokorne prljavštine.

Mrlje na tkaninama mogu biti kontaminirane

Pranje odeće u istom ciklusu takođe postavlja pitanje unakrsne kontaminacije. Konkretno, pranje sudova i peškira zajedno sa odećom može širiti patogene zagađivače kao što su virusi i bakterije. Pored toga, ostaci sredstava za čišćenje potrebnih za pranje peškira mogu oštetiti odeću.

Naučnici potvrdili da je jutro stvarno pametnije od večeri – Ključ za rešavanje problema je da on prenoći

Preuzmite android aplikaciju.