Iako će većina mačaka dobro podneti vrućinu, to ne znači da nisu u opasnosti od toplotnog udara, posebno ako su sklone da budu na otvorenom.
Slučajevi toplotnog udara kod mačaka su ređi nego kod pasa i stoga nisu tako dobro proučeni.
Osim toga, mačke se obično kriju kada su pod stresom, tako da vlasnici možda neće prepoznati znake toplotnog udara sve dok ne potraže veterinarsku pomoć.
Iako se mačke znoje, to nije tako efikasan mehanizam za hlađenje kao ljudi.
Zbog toga mogu da dožive toplotni udar kada se nađu zarobljeni u zatvorenim prostorima kao što su automobil ili transporter.
Mačke ravnog lica su podložnije iscrpljenosti nego vrućini. Poput pasa, imaju skraćene njuške, male nozdrve i uske disajne puteve .
Veterinari su otkrili da rase poput burmanskih, himalajskih i perzijskih mačaka imaju veći rizik od toplotnog udara. Toplotni udar nastaje kada mačka više nije u stanju da termoreguliše telesnu temperaturu, ili kada ona pređe 40,5 stepeni Celzijusa.
Savetuje se da vlasnici mačaka sa dugim krznom ili fizičkim povredama više vode računa o svojim ljubimcima i drže ih unutra kada je napolju vruće.
Znaci toplotnog udara kod mačaka su:
- telesna temperatura iznad 40,5 stepeni Celzijusa
- kolaps
- visok broj otkucaja srca i ubrzano disanje
- dijareja
- salivacija ili povraćanje
- dezorijentacija
- promena boje desni –
- setljivost u abdomenu
Ako primetite bilo koji od ovih simptoma kod vaše mačke, stavite je u nosiljku sa ohlađenim peškirom, prethodno ohladite automobil i odmah posetite veterinara.
Preuzmite android aplikaciju.