Glavobolja, mučnina, vrtoglavica, dehidracija, znojenje… svako ko je ikada previše pio zna posledice. Koliko puta ste se do sada probudili i rekli „Više nikada neću piti“ ? Par saveta kako da vam se to više nikada ne dogodi.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2021/10/man-g33110a8c1_640-300x199.jpg)
Alkohol vas tera da mokrite više, što može dovesti do dehidracije. Dehidracija je ono što uzrokuje mnoge simptome mamurluka. Lekovi protiv mamurluka su generalno mit. Ne postoje lekovi za mamurluk, ali postoje stvari koje možete učiniti da ga izbegnete i, ako ga imate, ublažite nelagodu.
Isto tako dok pijete možete se držati par pravila, pa se sledećeg jutra nećete probuditi mamurni.
- Ne pijte više nego što znate da vaše telo može da izdrži. Ako niste sigurni koliko je to, budite oprezni.
- Nemojte piti na prazan stomak. Pre nego što počnete da pijete, pojedite obrok koji sadrži ugljene hidrate (poput testenina ili pirinča) ili masti. Hrana će vam pomoći da usporite apsorpciju alkohola u vašem telu.
- Nemojte piti tamna pića ako ste na njih osetljivi. Sadrže prirodne hemikalije zvane kongeneri, koji iritiraju krvne sudove i tkiva u mozgu i mogu pogoršati mamurluk.
- Pijte vodu ili gazirana bezalkoholna pića između svakog alkoholnog pića. Gazirana pića ubrzavaju apsorpciju alkohola u vašem telu.
- Popijte pola litre vode pre nego što odete na spavanje. Držite čašu vode pored kreveta da je popijete ako se probudite tokom noći.
- Ako osetite da ste popili previše i da sutra postoji mogućnost da budete mamurni vi pred spavanje popijte lek protiv bolova. Lekovi protiv bolova mogu pomoći kod glavobolje i grčeva u mišićima.
- Preporuka je da ne pijete šampanjac ili bilo koji drugi alkohol koji je pomešan sa gaziranim pićima, kao što su rum i kola. Istraživanja pokazuju da gas ugljen dioksida koji formira te sitne mehuriće može dovesti do toga da vaš organizam brže apsorbuje alkohol.
Ako se ne želite pridržavati ovih pravila ili ako ne možete, ako vam se dogodi da nekada preterate imamo za vas i par saveta da se brže i lakše rešite mamurluka i nastavite dan kao da iza vas nije bila burna noć.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2021/10/outside-ge0d6feb77_640-300x200.jpg)
Uzmite lek protiv bolova
Možda zvuči previše pojednostavljeno, ali ako ništa drugo ne uspe i ako ste zaboravili da uzmete lek pred spavanje. Uzimanje lekova protiv bolova može vam pomoći da ublažite glavobolju. Na taj način možete da se vratite na spavanje ili da se oporavite. Samo ne preterujte sa lekovima. Aspirin može iritirati već uznemireni želudac, a acetaminofen može naglasiti oštećenje jetre usled jakog pijenja. Ibuprofen može biti dobar izbor.
Pojačajte svoje elektrolite
Kada izgubite višak tečnosti od alkohola, pate i vaši elektroliti. Ponovo povećajte nivo grickanjem namirnica poput banana, spanaća, kelja ili avokada. Ili sipajte sebi visoku čašu sportskog pića poput Isostara.Možete sebi napraviti supicu iz kesice, one su bogate elktrolitima.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2021/10/desperate-g6ec7ea10b_640-300x200.jpg)
Uzmite ginseng
Ginseng je vekovima bio glavna komponenta kineske medicine, i to sa dobrim razlogom. Ovaj skromni koren ima moćna antioksidativna i antiinflamatorna svojstva. Uz jačanje imunološkog sistema u borbi protiv prehlade i drugih bolesti, ginseng može pomoći vašem telu da efikasnije razgrađuje alkohol. Ginseng takođe ima svojstva protiv mučnine.
Spavajte duže
Iako ste možda odmah zaspali onog trenutka kada vam je glava udarila o jastuk nakon noći pijenja, san koji ste spavali nije bio zdrav. Istraživanja pokazuju da alkohol remeti i kvalitet i dužinu vašeg sna.
Pre nego što počnete da pokušavate da funkcionišete kao obično ljudsko biće, pritisnite dugme za odlaganje alarma i dajte sebi još nekoliko sati sna da obrišete posledice prethodne noći.
Pijte kafu ili čaj
Kofein možda nema nikakva posebna svojstva protiv mamurluka, ali kao stimulans, mogao bi pomoći kod omamljenosti.
Preuzmite android aplikaciju.