Savremeni način života koji svi usvajamo nije stvoren za to da budemo sami sa sobom i ne dozvoljava nam pravo vreme da zastanemo i razmislimo.
Ovaj nedostatak trenutaka (samo) razmišljanja očigledno ima štetne posledice na naš um i, uopšte, na naš životni stil.
Naš mozak je uvek umoran, pod pritiskom i nikada nema priliku da stane da se odmori i napuni.
To dovodi do bržeg propadanja sa očiglednim poteškoćama u koncentraciji, gubitkom pamćenja, umorom, depresijom i, na kraju, povećanim rizikom od razvoja demencije i drugih neurodegenerativnih bolesti, pokazalo je istraživanje sprovedeno pre nekoliko godina.
Šta onda činiti?
Neophodno je usporiti, a ponekad i stati, da bismo sačuvali zdravlje našeg mozga, ali i uživali u kvalitetnijem životu sa svih strana.
Naučite da ne mislite
Bilo bi jako lepo kada bi mozak imao prekidač koji bi mogao da se „isključi“ da bismo mogli mirno da se odmorimo, ali to nije tako jednostavno: čak i u slobodno vreme ili dok spavamo, mozak nastavlja da radi u pozadini i umori se.
Da bi naš odmor bio zaista efikasan, moramo naučiti svoj mozak da prestane da razmišlja. Kako?
Postoji mnogo strategija. Pre svega, možemo da pokušamo da praktikujemo meditaciju: brojne studije su pokazale da je nekoliko minuta ove prakse dnevno dovoljno za velike koristi za telo i um.
Meditirati pre svega znači isprazniti um od misli i briga, fokusirajući se samo na sadašnje senzacije.
U početku može izgledati nemoguće za vežbanje, jer će nas uvek „ometati“ naše misli, ali uz malo vežbe naučićemo da uživamo u ovoj unutrašnjoj tišini i da cenimo njene prednosti.
Još jedna praksa koja nam omogućava da „ispraznimo um” i pobegnemo od misli je vođenje dnevnika: o aktivnostima koje se svakodnevno sprovode, zapisivanje briga i stvari koje nas muče ili čak samo stavljanje misli i impulsa na papir može mnogo pomoći da se biti koncentrisaniji i fokusiraniji.
Poslednji savet koji možemo predložiti da oslobodite svoj um je da vežbate period digitalne detoksikacije, odnosno da se na neko vreme udaljite od elektronskih uređaja i društvenih medija, možda ponavljajući ovu praksu s vremena na vreme.
Kada smo smireniji i više ukorenjeni u sadašnjem trenutku, to nam omogućava da jasno procenimo prednosti i nedostatke određene situacije i donesemo mudrije odluke.
Svaka odluka, čak i najmanja, ima težinu na našem mozgu u smislu umora i potrošnje energije. Ograničavanje broja odluka koje treba doneti, dopuštanje trenutaka „praznine“ omogućiće nam da donosimo sve bolje odluke za stvari koje su zaista važne.
Ovo su korisni saveti kako da lakše i brže savladate anksioznost
Preuzmite android aplikaciju.