U noći sa 29. na 30. oktobar 2022. kazaljke na satu se pomeraju za jedan sat unazad. To znači da možete spavati sat vremena duže. Ipak, posle pomeranja kazaljki na satu, u popodnevnim satima očekuju se kraći dani.
Vremenske promene se uvek vrše vikendom, u noći sa subote na nedelju.
Prelazak na zimsko računanje vremena ove godine obaviće se poslednjeg vikenda u oktobru, u noći sa 29. na 30. oktobar 2022. Kazaljke na satu biće pomerene tačno jedan sat unazad, odnosno sa tri ujutru na dva. ujutru.
Godine 1784. pronalazač, naučnik, a kasnije i predsednik SAD, Bendžamin Frenklin, prvi je došao na ideju o letnjem računanju vremena. Navodno se samo šalio sa svojim predlogom.
Imao je 78 godina i tada je već osam godina živeo u Parizu. Borio se sa raznim bolestima i često nije napuštao svoj dom u pariskom predgrađu Pasi.
Društvo su mu pravili prijatelji. Jedan od njih je bio i izdavač lista „Journal de Paris“ koji ga je zbog svog humora uvek podsticao da piše kratke tekstove o svakodnevnim problemima.
Frenklin je u jednom članku pomenuo letnje računanje vremena, ali pošto je to bio članak iz šale, nije jasno da li je zaista bio ozbiljan.
U Nemačkoj je letnje računanje vremena uvedeno tokom Prvog svetskog rata, od 30. aprila do 1. oktobra 1916. godine, kako bi se duže korišćenjem dnevne svetlosti uštedela energija koja se trošila na proizvodnju u ratnoj industriji.
Iste godine je sledila i Velika Britanija.
Evropska unija je od 2002. godine odredila poslednju nedelju marta kao početak i poslednju nedelju oktobra kao kraj letnjeg računanja vremena.
Prema istraživanju Forsa, 80 odsto svih ispitanika u Nemačkoj smatra promenu vremena suvišnom i zalaže se za njeno ukidanje.
Ali i dalje ostaje pitanje da li će se odlučiti za letnje ili zimsko računanje vremena. Većina preferira letnje računanje vremena.
Preuzmite android aplikaciju.