Još od postanka prvih gradova postojala su mesta i lokacije sa kojih se mogla videti njihova celokupna struktura i okolina. No, u većini slučajeva, ovakva mesta su više bila potreba i služila su za osmatranje za slučaj požara, poplave, najezde protivničke vojske i slične nevolje.
Blizina Fruške gore i Petrovaradinske tvrđave omogućili su Novom Sadu da u svojoj neposrednoj blizini ima jedan od najlepših vidikovaca, a terasa tvrđave sa Oficirskim paviljonom pruža upravo to.
Stoga, ne treba da čudi činjenica da mnogi Novosađani, ali i posetioci Novog Sada dolaze upravo ovde da bi napravili dobre fotografije. Osim toga, jedinstven ambijent same Petrovaradinske tvrđave omogućava da se čovek malo odmori od užurbanog tempa grada i da na miru razbistri misli.
Oficirski paviljon je jedna od najstarijih sačuvanih zgrada na prostoru Petrovaradinske Gornje tvrđave. Sagrađen u 18. veku, nekada je služio za smeštaj vojne administracije, a tu su organizovani i oficirski balovi i gala prijemi važnim ličnostima.
Arhitekta Dragiša Brašovan je adaptirao enterijer, nakon čega se u prizemlju otvara restoran.
Svojevremeno u njemu su ugošćeni austrijski carevi Josif II, Franc I i Franja Josif, posle sloma Prvog srpskog ustanka tu su boravili Karađorđe i srpske vojvode, a predsednik SFR Jugoslavije Josip Broz Tito je upravo na ovom mestu bio domaćin liderima pokreta nesvrstanih.
Paviljon je dominatna jednospratna građevina podignuta na severnom delu tvrđave, iznad Ludvigovog bastiona. Sastoji se od prizemlja, sprata i dve manje podrumske prostorije ispod prednjih delova krila. U osnovi je u obliku izduženog pravougaonika sa dva manja bočna krila povezana tremom.
Prostor u prizemlju, koji je orijentisan prema Dunavu, izdeljen je na četiri celine sa tri restorana u prednjem delu i kuhinjskim blokom u stražnjem delu. Na spratu su svečani saloni, postavljeni u dva niza.
Prošetajte Petrovaradinskom tvrđavom iz svih delova sveta – evo kako da napravite virtuelnu turu
Preuzmite android aplikaciju.