Evropska komisija usvojila je danas niz kratkoročnih i dugoročnih mera za unapređenje evropske, ali i globalne stabilnosti prehrambenog tržišta, a u cilju podrške poljoprivrednicima i potrošačima u svetlu nestašica i rastućih cena hrane, đubriva i energeneta.
Neke od predloženih mera podrazumevaju novačanu pomoć za najugroženije građane i zemlje, pomoć evropskim poljoprivrednicima kao i zabranu restrikcija na izvoz.
U Briselu napominju da je globalni porast cena hrane ubrzan invazijom Rusije na Ukrajinu i pozivaju na uspostavljanje hitnih mera kako bi se obezbedila hrana u Ukrajini i na Severu Afrike, kako bi se obezbedila stablinost tržišta hrane u EU, ali i kako bi se dugoroččno prehrambeni sistem u EU načinio održivijim i otpornijim.
”Ruska neopravdana invazija na Ukrajinu je uticala različite načine koje nismo mogli ni da zamislimo, tako da pored skoka cena energenata, moramo da se bavimo i skokom cena hrane , da li će je biti za sve i da li će je svi moći da priušte”, poručio je potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis.
Na konferenciji za medije u Briselu, predstavnici Evropske komisije su naveli žito odnosno hleb kao konkretan primer poremećaja na svetskim tržištima navodeći da je od početka invazije Rusije na Ukrajinu cena žita skočila za 70 procenata, a da će Ukrajina, kao glavna žitnica Evrope, imati ograničenu prozvodnju ove godine zbog ratnih operacija na njenoj teritoriji.
”EK je predložila EU hitni porogram podrške za Ukrajinu od 300 miliona evra bespovratne pomoći kako bi se pomoglo osiguranje dostupnosti osnovnih prehrambenih namernica i usluga Ukrajincima”, kaže Dombrovskis.
U Komisiji ocenjuju i da ”Rusija namerno gađa ukrajinske zalihe hrane”, a da se nedostaci prehrambenih prozvoda zbog rata u Ukrajini osećaju i globalno posebno u zemljama sa manjim primanjima.
”EU bi trebalo da pomogne u popunjavanju prozvodnih rupa u očekivanoj globalnoj nestašici žita kao najveći izvoznik žita”, navode u Komsiji.
Upozorava se da se nestašice neće odnositi samo na žito, već i na kukuruz, suncokretovo ulje, đubrivo i stočnu hranu.
Preuzmite android aplikaciju.